YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DTP'li belediyeden ilginç uygulama
DTP'li belediyeden ilginç uygulama
07 Ağustos 2009 08:11
Belediyeden Kürtçe çöp kutusu

Hakkari Belediyesi üzerinde Kürtçe yazılı 'Şeradiya Colemerge' Türkçe, Hakkari Belediyesi anlamına gelen 100 adet çöp kutusu yaptırdı.


Çöp sorunuyla sık sık gündeme gelen Hakkari'de Belediye bu sorunu çözmek için kent merkezinin değişik noktalarına çöp kutularını koymaya başladı. İlk çöp kutusunu Belediye önündeki Bulvar Caddesi'ne törenle koyan DTP'li Belediye Başkanı Bedirhanoğlu ve DTP'li Belediye encümenleri, çöp konusunda esnafların bundan böyle çöplerini çop kutularına atmaları ricasında bulundu. İlk çöp kutusu Belediye önüne bırakan Belediye Başkanı Bedirhanoğlu, Hakkari'nin bir Kürt kenti olduğunu, bu yüzden onların diliyle hitap ettiklerini söyledi. Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu şöyle konuştu:


HAKKARİ KÜRT KENTİDİR


Herkes biliyor artık Hakkari'nin bir Kürt kenti olduğunu. Hakkari'nin yüzde yüzü Kürt'tür. Tabi dışarıdan gelip burada memurluk yapan memurlar da bu kentte çalışan memurladır. Bu memurların arasında Türk olabilir, Arap olabilir. Bunlara diyeceğimiz bir şey yok. Biz onlara gerekli saygıyı da gösteririz. Gerekli değeri de veririz. Fakat Hakkari bir Kürt kentidir. Hakkari'ye hitap etmemiz Kürtçe de olur, Türkçe de olur. Türkçe devletin resmi dilidir. Fakat Kürtçe bu halkın dilidir. Bu halkın diline hiç kimse kilit vuramaz"


BİZİ YARGILAMAYIP EMPATİ KURSUNLAR


"Çöp kutularının üzerinde bu halkın diliyle de 'Şeradiya Colemerge ' yazdık. Türkçe Hakkari Belediyesi anlamına geliyor. Biz kendi dilimizle Hakkari Belediyesi deme hakkımız var. Hiç kimse bizi bununla yadırgayamaz. Yadırgayan varsa bizimle empati kursun. Kendisini bizim yerimize koysun. Onların yüzde yüz yaşadığı bir şehirde eğer onların diliyle yazılmasa , sadece Kürtçe yazılsa onların hoşuna gider mi? Bizler iş başına gelirken halkımıza hizmet sözü vermiştik. Deki ki, bizim gücümüzün yettiği kadar Hakkari'nin sorunlarını en aza indirgemek için çalışacağımızı söyledik. Bu konuda kararlıyız. Bu sorunların başında çevre temizlik sorunudur. Bu temizlik sorunu koyacağımız çöp kutuları bunu çözmez. Fakat bu bir başlangıçtır. Hiçbir esnafımız çöp kutusu yoktu, onun için çöpleri yere attık deme şansına sahip değil. Bu konuda temiz bir çevre için hep beraber el ele vermeliyiz. Eğer halk destek vermezse, halk riayet etmezse belediyenin hizmet etmesi mümkün değil"


Milliyet

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler