YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DTP'den akıllı olalım çağrısı
DTP Parti Meclisi toplandı, söylemlerin yumuşatılması istendi. İşte DTP'nin bizde yanlış yok dediği o çağrı;
DTP'den akıllı olalım çağrısı
28 Ekim 2009 / 08:05 Güncelleme: 28 Ekim 2009 / 09:05

DTP'nin, kongreden sonraki en önemli karar organı olan 90 kişilik Parti Meclisi, Habur'dan gelişler ile bir grup PKK'lının Avrupa'dan gelişlerinin ertelenmesi ve buna bağlı gelişmeleri değerlendirdi.

Toplantıda, teslim olan ilk gruptaki PKK'lıların karşılanması sırasında yaşananları özeleştirisini yapan DTP'de, "Yaptığımız hiçbir şeyde yanlışlık yok. Türkiye'nin batısında infiale neden olsa da yapılanlar doğru" fikri benimsenirken, "Bu infiale de dikkat etmemiz gerekiyor" tespiti yapıldı.

Alınan bilgilere göre, parti meclisinde, "Söylemlerimizi yeniden gözden geçirmemiz ve yumuşatmamız gerekiyor. Bunu yaparken de hükümetten bazı şeyler istememiz gerekir. Bu da özellikle, şehit aileleri ve gazilerin eylemlerinde, devreye girerek en azından tepkileri yatıştırma yolunda davette bulunulması olmalı" görüşü benimsendi.

DTP'de, "Açılım sürecinin önünde engel olarak bizim görülmememiz gerekiyor" görüşü hakim olurken, vurgulanan noktanın 'yapılanlarda yanlışlık yok, karşılamada yaşanaların doğal. Ancak daha dikkatli olmalıyız' şeklinde olduğu belirtildi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler