YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DTP: Özür dileyin! Yoksa dava açarız...
DTP: Özür dileyin! Yoksa dava açarız...
31 Ekim 2009 08:05
DTP’den sert tepki geldi: “Özür dilesinler. Böylesi bir seviyesizliğe karşı hukuki süreci başlatacağız...”
İçişleri Bakanı Atalay’ın “Açılım sürecini tahrip ettiler” ve AK Partili Tatlıbal'ın “DTP şerefsizlik etti” yolundaki açıklamalarına DTP’den sert tepki geldi: “Özür dilesinler. Böylesi bir seviyesizliğe karşı hukuki süreci başlatacağız...”

İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın "DTP açılım sürecini tahrip etti" açıklaması ile AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Cafer Tatlıbal'ın bazı medya organlarında yer alan "DTP şerefsizlik etti" şeklindeki demeci AK Parti ile DTP arasındaki iplerin gerilmesine neden oldu.

DTP Genel Merkezi adına dün yapılan yazılı açıklamada, Atalay'a, "Bu sözleri bir talihsizlik olarak görüyor ve değerlendiriyoruz. Bu durum Hükümetin, açılım konusunda yaşadığı kararsızlığını, iradesizliğini ve şaşkınlığını DTP'yi hedef alarak kamufle etmeye çalıştığını göstermektedir" tepkisi gösterildi.

Süreç devam etmeli

Açıklamada, "Bütün engellemelere ve sabote girişimlerine rağmen hükümetin kararlı ve iradeli durması halinde bu sürecin kesintiye uğramadan sürdürüleceğine inanıyoruz" denildi. Açıklamada, hükümetin demokratik açılım projesini TBMM gündemine getirmesi gerektiği de belirtilirken, "Hükümetle DTP arasında herhangi bir görüşme söz konusu değildir. Hükümete çağrımızdır; buyurun Kürt meselesini Meclis gündemine getirin görüşlerimizi o çatı altında açık açık tartışalım, buyurun DTP ile diyalog başlatın konuşalım ve kamuoyuna açıklayalım" önerisi yer aldı.

Tatlıbal'ın sözleri nedeniyle AK Parti'ye "özür dile" çağrısının yapıldığı açıklamada "Ahlak dışı sözlerin sorumlusu AKP Hükümeti'dir. Böylesi bir seviyesizliğe karşı hukuki süreci başlatacağımızı belirtiyor, AKP'yi de partimizden özür dilemeye çağırıyoruz" denildi.

Kimse tepeden bakamaz

DTP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da, Meclis'teki açıklamasında, Atalay'ın sözlerine, "Bu ülkede bütün günah keçisi Kürtlerdir. Ne hikmetse bu ülkede en iyi Kürt ölü Kürt’tür mantığı var. Siyaseten bundan beslenen aktörler vardır, savaş lobileri vardır. Kürt ve Türk çocukları birbirlerini boğazladı, onun için bir helalleşme dönemi yaşanıyor. Bu noktada en mağdur olan parti DTP'dir. Bir aksaklık olunca DTP'yi hedef göstermek en kolay noktadır. Görevi, konumu ne olursa olsun, DTP'ye tepeden bakarak DTP'yi şekillendirmeye çalışanlar yanılırlar" tepkisini gösterdi.

'Partimizi hedef haline getirmeyin'

DTP Genel Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Kürt sorununun barışçıl çözümü için kamuoyunun ve halkın aylardır beklediği açılım konusunda cesur ve kararlı olması gereken hükümetin milliyetçi odakların tehditlerine boyun eğerek ciddi bir geri adım sürecine girdiği belirtildi.

Kararınızı verin

Bingöl'de gerçekleştirilen operasyonlarda 5 teröristin öldürülmesinin hatırlatıldığı açıklamada şöyle denildi: "Hükümet bu konuda kararını vermek zorundadır. Eğer yaşatma politikasından yana ise bunun gereğini yerine getirmelidir. Bir noktanın daha, demokratik kamuoyu ve halkımız tarafından net olarak görülmesi gerekmektedir. Hükümet, başından bu yana açılım konusunda esasa dair DTP'yle herhangi bir siyasi muhataplık geliştirmemiştir. Bu diyalogsuzluk halen sürmektedir.

Hükümetle-DTP arasında herhangi bir görüşme söz konusu değildir. Buradan bir kez daha hükümete çağrıda bulunuyoruz: DTP'yi suçlayan, hedef haline getiren ve yaşanan sorunların sorumlusu gibi gösteren yaklaşım ve dili terk ediniz. Partimizi hedef alan açıklamalarınız, parti grubunuzdan siyasi nezaket dışı ve siyasi etik dışı söylemlerin gelişmesine yol açmaktadır. Bu tür çirkin yaklaşımlar süreci olumsuz etkilemektedir.”
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler