YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DSP'ye katılacak mı?
Eski CHP lideri Deniz Baykal'ın DSP'ye katılacağı iddialarına ilişkin, DSP Genel Başkanı Masum Türker açıklama yaptı.
DSP'ye katılacak mı?
17 Ağustos 2010 / 15:22 Güncelleme: 17 Ağustos 2010 / 15:28

DSP Genel Başkanı Masum Türker, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın kendisine yakın 40 milletvekili ile DSP'ye katılacağı yönünde iddialara ilişkin, ''Bizim bu konuda bir görüşmemiz yok. Biz bu süreç içerisinde referandumda 'hayır' propagandası ile meşgulüz. Ama 13 Eylülden sonra Türkiye'de her şey yeniden tartışılmaya konuşulmaya başlayacak'' dedi.

Türker, Hak-Sen Genel Başkanı Ayhan Çivi ve beraberindeki heyeti kabulünde, Türkiye'de örgütlü toplum olamamanın sıkıntısının yaşandığını söyledi.

Türkiye'nin 8 yıldır ''Sivil darbenin sonucunda oluşmuş bir siyasal yapının etkisinde yönetildiğini'' ileri süren Türker, ''Bu sivil darbe son günlerde Anayasa değişiklikleri ile bu darbesini taçlandırmak ve hukuki bir yapıya oturmak istiyor. Biz DSP olarak Anayasa'nın hazırlanışından yola çıkarak, demokratik hazırlanmadığını belirterek, diğer partilerin görüşlerine hiçbir önergesine yön verilmediğinden yola çıkarak, demokratik olmayan bu anayasa 'hayır' diyoruz. İçerik bakımından da 'hayır' diyoruz'' dedi.

Değişiklik paketi ile görüntüde hukukun üstün kılınmak istendiğini belirten Türker, ancak içerikte böyle bir durumun söz konusu olmadığını öne sürdü.

Türker, hükümetin Anayasa değişikliği ile bir kişiyi birden çok sendika üyesi yapmayı amaçladığını, bundaki amacında çalışanları, kendisine doğru oluşturacağı ''sarı sendika''lara yönlendirmek olduğunu savundu.

Memur maaşlarına yapılacak zammın geciktirilmemesi gerektiğini belirten Türker, ''Bize göre seyyanen en az 250 lira ve bunun üzerinde bir zam yapılması gerekiyor. Bunun altına bir zam kimseyi memnun etmez'' dedi.

Türker, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın kendisine yakın 40 milletvekili ile DSP'ye katılacağı yönünde iddialar bulunduğunu hatırlatan bir gazetecinin, bu konudaki görüşlerini sorması üzerine de, ''Bizim bu konuda bir görüşmemiz yok. Biz bu süreç içerisinde referandumda 'hayır' propagandası ile meşgulüz. Ama 13 Eylülden sonra Türkiye'de her şey yeniden tartışılmaya konuşulmaya başlayacak. CHP'nin iç işlerini bilemiyoruz'' dedi.

DSP lideri, ''Böyle bir katılımın gerçekleşmesi durumunda ne yaparsınız?'' sorusunu ise, ''Onu o gün değerlendiririz. Şimdiden başka partinin üyesi için bir şey söylemek şık değildir. Zaman zaman nasıl ki CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu televizyonlarda, bizim belediye başkanlarına 'Sizi partimizde görmek istiyoruz' dediği zaman doğru bulmuyorsak, bunu kendi açımızdan doğru bulmayız. Biz bağımsız kişiler için konuşabiliriz'' şeklinde yanıtladı.

Ayhan Çivi de Türker'i genel başkanlığa seçilmesi dolayısıyla tebrik etmek ve toplu görüşmelere ilişkin düşüncelerini iletmek için ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.

''Toplu görüşmelerin başlaması ile gerçekten hükümetimiz mevcut yetkili sendikalarla huzur buldu. Yapılacağı adeta dini ve milli bayramlar gibi önceden belli olan toplu görüşmelerde, ilk toplantıda bir toplu sözleşme talebiyle karşılaştı hükümet ve adeta buna can simidine atlar gibi sarıldı'' diyen Çivi, şöyle devam etti:

''Referandum öncesi hükümetin kamu çalışanlarının tepkisinden kaçınmak için KESK'in bu önerisine sarılmasını, hükümet açısından son derece yerinde bir davranış olarak değerlendiriyoruz. Ancak bir konfederasyonun, hukuki dayanaktan yoksun bir öneriyle 2,5 milyon civarındaki memurun kaderini belirleyecek toplantıya gelmesini şaşkınlıkla karşılıyoruz. Anayasa paketi, toplu sözleşmeyle ilgili nihai kararı, Uzlaştırma Kurulu'na, hükümetin atadığı birkaç akademisyene bırakan bir düzenlemedir. Böylesine tek taraflı toplu sözleşme düzenine, çıkmadığı halde sarılmayı biz hayretle karşılıyoruz ve asla bunu kabul etmiyoruz.'' 

Toplu görüşmeler için 30 Ağustosta sürenin dolduğunu hatırlatan Çivi, masaya oturan sendikalardan, bu süreyi harcamak yerine kendi aralarında bir kez daha oturup taleplerini belirleyip, kamu çalışanlarının lehine sonuçlar almasını beklediklerini kaydetti. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler