YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DSP'nin referandum kararı
DSP'nin referandum kararı
21 Temmuz 2010 16:22
Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Masum Türker, 12 Eylül'de yapılacak referandumda partisinin görüşünü açıkladı.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, ''Referanduma biz hayır oyu vereceğiz'' dedi.

Temas ve ziyaretlilerde bulunmak için Kırklareli'ne gelen Türker, partisinin İl Başkanlığında yaptığı açıklamada, referandumla ilgili görüşlerini paylaşmak ve halkı aydınlatmak üzere yol çıktıklarını söyledi.

12 Eylüldeki Anayasa referandumunu iyi anlatmak gerektiğini ifade eden Türker, ''Referandumda biz 'hayır' oyu vereceğiz. Bunun nedenlerini iki grupta topluyoruz. Yapılmak istenen Anayasa değişikliği, demokratik bir anlayışla hazırlanmadı. İyi eleştiriden geçmediği için diktatörlüğü çağrıştıran bir yapıyı getirmektedir'' dedi.

Söz konusu değişikliğin hem Anayasa Mahkemesinin hem Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısında, ileride rejim değişikliğine neden olabilecek değişiklikler getirdiğini dile getiren Türker, ''Adeta yargı siyasallaştırılıyor. Siyasetin emrine sokuluyor. Bir ülkede ilk kez demokrasinin temel güçlerinden birisi olan yargı siyasal bir şekilde oylanıyor. Bu, dünyanın hiçbir yerinde olmaz. Çünkü yargı erki, siyaseti dengeleyen ve bağımsız davrandığı sürece de bir ülkedeki yaşamı teminat altına alan güçtür'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın dünkü Meclis Grup toplantısında, 12 Eylül döneminde idam edilen gençlerin mektubunu okurken gözyaşlarını tutamamasına ilişkin değerlendirme de yapan Türker, ''Başbakan'ın ağlamalarını samimi bulmadıklarını'' belirterek şöyle konuştu:

''Ağlayacaksa 1970'lerin başında 12 Mart sonrası idam edilen Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına niye ağlamıyor. Bu Anayasa değişikliği gerçekleşirse diktatörlük rejiminin yolunu açar. Bu değişiklik önerisinin bu şekliyle geçmemesi gerekir. Maalesef AKP iktidarı öteden beri Anayasa Mahkemesine aykırı kanunlar çıkarmak istiyor. AKP bizden sıfır olarak devraldığı terörü yönetememiştir. Bugün terör azmıştır. Daha dün 6 askerimiz, 1 subayımız şehit olmuştur. Bu konuda Başbakan'a da önerilerde bulduk. Biz terörün sona erdirileceğinin yollarını da gösterdik ama AKP hala kendi bildiğini okuyor.''

Hayvan ithalatı konusuna da değinen Türker, AKP döneminde hayvancılığın ve tarımın adeta köreltildiğini, bu yüzden insanların tarım ve hayvancılık sektöründen çekilmeye başladığını kaydetti.

DSP lideri, partideki açıklamalarının ardından oda ve pazar yeri esnafını ziyaret ettikten sonra Vize ilçesine gidecek.


-TÜRKER'İN BABAESKİ ZİYARETİ - 


Öte yandan Türker, Kırklareli'nden önce de Trakya gezisi kapsamında Babaeski ilçesini ziyaret etti.

Kırklareli İl Başkanı Yaşar Mert ve partililerce karşılanan Türker, parti binasında yaptığı açıklamada, referandumda 'hayır' demelerinin temel nedeni bulunduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

''Hayır dememizin temel nedeni, bu anayasa değişikliği ile değişiklik yapılmak istenen 12 Eylül anayasasının, yani Evren Paşa anayasasının birbirinden farkı yoktur. Bu Anayasa ile aslında dikta rejimi getirilmek isteniyor ve bir partiye diktatör olma yolu açıyor. Onun için biz bu anayasaya hayır denmesinden yanayız. Biz demokratlar, Atatürkçüler, cumhuriyetçiler, bu Anayasa'nın 2 madde ile hiçbir iyilik getirmediğini biliyoruz.'' AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler