YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DSP'nin 'Hayır'daki yüzdesi
DSP Genel Başkanı Türker: Hayır oylarındaki yüzdemiz yüzde 6-6,5 civarında.
DSP'nin 'Hayır'daki yüzdesi
15 Eylül 2010 / 23:56 Güncelleme: 16 Eylül 2010 / 00:01

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Masum Türker, partilerinin 'hayır' oylarındaki yüzdelik diliminin yüzde 6-6.5 civarında olduğunu iddia etti. Türker, Milliyetçi Hareket Partisi(MHP)'nin hayır oylarının içindeki yüzdesini ise yüzde 10 olarak gördüğünü söyledi.

Masum Türker, Türkiye Gençlik Platformu üyelerini DSP Genel Merkezi'nde kabul etti. Kabul sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Türker, referandumdan çıkan yüzde 42'lik 'hayır' oyları ile ilgili olarak DSP'nin bu oylardaki yüzdelik dilimini yüzde 6- 6,5 olduğunu iddia etti. MHP'ye bu konuda haksızlık edildiğini savunan Türker, MHP'nin oranının ise yüzde 10 civarında, CHP'nin ise yüzde 23–24 civarında olduğunu ileri sürdü. Türker, referandumdaki 'evet' ve 'hayır' oylarının tek bir partiye yüklenmeye çalışıldığını ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun oy verememesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Türker, "Bizim partide oy kullanamamanın cezası vardır." dedi.

Gazetecilerin "Ne gibi bir cezası vardır" sorusuna ise Türker, "Bir dahaki seçimlerde herkesin oy kullanabilmesi için her türlü tedbirleri almaktır." şeklinde cevap verdi.

Türker, başkanlık sistemi ile ilgili çıkan tartışmalarla ilgili olarak da "Bu sistem ile ilgili demokratik sistemlerde de başkanlık sistemi vardır.  Diktatörlük rejimlerinde de başkanlık sistemi vardır. Demokratik bir başkanlık sistemi için gerekli alt yapının oluşturulması lazım. Başbakan zaten 2011'de yeni bir anayasa çalışması içinde bunu düşünüyor. Bizim için iki önemli kaydı var. Birincisi, seçim barajının kaldırılması. İkincisi de siyasi partiler kanununun değiştirilmesi." açıklamasında bulundu. CİHAN
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler