YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DSP'nin AK Parti'den şartı
DSP'nin AK Parti'den şartı
06 Nisan 2010 15:26
DSP lideri Masum Türker: Baraj düşmezse hiçbir şeyin içinde olmayız

DSP Genel Başkanı Masum Türker, parti olarak birinci kurallarının seçim barajı düşmezse hiç bir şeyin içinde olmayacaklarını söyledi.

DSP Rize İl Başkanlığının İsmail Kahraman Kültür Merkezi'ndeki kongresine katılan Türker, burada yaptığı açıklamada, 12 Eylül ihtilalinin siyasi hayata çok büyük bir darbe vurduğunu belirterek, ''Siyaset yaparak parlamentoya girmek yerine dışarda popülist olup parti liderlerinin gözüne girip parlamentoya girmek daha öncelikli hal aldı. Bu yapı Türkiye'yi bir açmaza doğru götürüyor. Bunu son 2-3 gün içinde gördük. İktidar partisi anayasa değişikliği yapmak istiyor. Ancak parlamentoda etkin grubu olanlar daha ilk günden 'olmaz' dediler. Ama biz biliyoruz ki anayasa değişikliği parlamentoda konuşulmaya başlanınca herkes oturup görüşünü söyleyecek'' dedi.
 DSP olarak bir şeyi görmeden ve anlamadan 'Hayır' demediklerini kaydeden Türker, şöyle devam etti:

''Peşin hayırcılık olmaz. Ancak birinci kuralımız baraj düşmezse hiç bir şeyin içinde olmayız. Çünkü bu değişiklikleri yapmak isteyen partiler Türkiye'deki düzeni daha evvel olduğu gibi faşizme gidecek şekilde korumak istemektedirler. İkincisi ise AK Parti anayasa değişiklik teklifini apar topar getirdi. Barajı düşürmedi diye sahadan yine çekilmiyoruz. Top oynamaya devam ediyoruz. Ama kalenin önüne beton örmüşüz, topun girme şansı yok. Diyoruz ki siz şu barajı düşürün. Barajı düşürürken bütün maddelerde anlaşarak bir sosyal diyalog içerisinde olmak istiyoruz. Anayasayı kavgadan uzak tutmaya çalışıyoruz.''
 Türker, daha sonra partisinin Trabzon İl kongresine katılmak için Rize'den ayrıldı.
AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler