YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DSP'den CHP açıklaması
DSP'den CHP açıklaması
11 Mart 2011 12:49
DSP Genel Başkanı Masum Türker, ''DSP'nin CHP ile işbirliği yapmak konusunda hiçbir talebi olmadı'' dedi...

Türker, İçkale Otel'de yapılan Parti Meclisi toplantısının açılışında konuştu.

Türkiye'nin 12 Haziran öncesi zor bir süreçten geçtiğini belirten Türker, ülkeyi yeniden şekillendirmek isteyenlerin çeşitli çabalarda bulunduğunu ifade etti.

Ulus devlet yerine şehir devleti, başkanlık sistemi, bölgesel yönetim gibi yapıların dayatıldığını savunan Türker, ancak milli bir hükümetin bu dayatmalara ''dur'' diyebileceğini kaydetti.

''DSP'nin CHP ile işbirliği yapmak konusunda hiçbir talebi olmadı'' diyen Türker, buna karşılık CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ''DSP bize gelebilir, ama partiyi kapatması kaydıyla'' görüşünü dile getirmesini ''haddini aşmış bir söylem'' olarak niteledi.

Türker, ''MHP ile olmazsa AK Parti ile koalisyon kurabileceğini söyleyen bir CHP'ye hiç ihtiyaçlarının olmadığını'' belirtti.

Seçim öncesi oyunu kime vereceğini açıklamayan yüzde 25'lik bir seçmen kitlesi bulunduğuna işaret eden Türker, ''DSP, parlamento dışındaki partilerle 'demokratik birliktelik' çalışmalarını sürdürüyor'' dedi. Şimdilik bu çalışmaları seslendirmediklerini belirten Türker, açıklanırsa bazı mekanizmaların devreye girebileceği öne sürdü.

Güç birliği amacıyla Tuncay Özkan ve Doğu Perinçek'in DSP'den aday olabileceklerini bildiren Türker, bu adaylığın özgürlük için değil, kendilerini daha iyi savunabilmeleri için olduğunun altını çizdi. Türker, Mehmet Haberal gibi isimlerin de Silivri'de haksız yere tutulduğunu söyledi.

Libya'daki olaylara da değinen Türker, birçok şirketin, olaylar sırasında şantiyelerini ve araç parkını bıraktığını, yetkililerden konuya eğilmelerini istediklerini kaydetti.

Libya'da binlerce Türk olduğu için hükümetin ilk duruşunun ''tarafsız'' olduğunu ve bundan dolayı da kendilerini eleştirmediklerini anlatan Türker, ancak sonrasındaki Kaddafi aleyhine açıklamaların ABD'nin açıklamasının hemen ardından gelmesinin anlam taşıdığını vurguladı. (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler