YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DSP'den Başbakan Erdoğan hakkında suç duyurusu
Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Sekreteri Hasan Erçelebi, ''Biz her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına almış bir iktidarız'' sözleri nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında, ''Türk milletini aşağıladığı'' gerekçesiyle suç duyusunda bulundu.
DSP'den Başbakan Erdoğan hakkında suç duyurusu
27 Şubat 2013 / 12:47 Güncelleme: 27 Şubat 2013 / 12:50

 

Erçelebi, suç duyurusu dilekçesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdikten sonra adliye önünde yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan'ın 17 Şubat 2013'te Mardin Midyat'ta yaptığı konuşmada, ''Biz her türlü milliyetçiliği ayaklarının altına almış bir iktidarız'' ifadelerini kullandığını ileri sürdü.
 
Erdoğan'ın bu sözleriyle, Anayasa'nın başlangıç bölümünü ve ''Atatürk Milliyetçiliği'' ilkesini ihlal ettiğini ve Türk milletini aşağıladığını iddia eden Erçelebi, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. Maddesi kapsamında suç işlediğini öne sürdü.
 
DSP'nin, Atatürk milliyetçiliğinin, Türklüğün ayaklar altına alınmasına razı olmadığını belirten Erçelebi, ''Bu konuşmanın siyasi değerlendirmesini yüce Türk milletine, hukuki yönünü Türk milleti adına karar veren bağımsız Türk yargısına bırakıyoruz'' dedi.  
 
Suç duyurusu dilekçesinde, ''Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve devletin yargı organlarını alenen aşağılama'' suçunu düzenleyen TCK'nın 301. maddesi kapsamında Başbakan Erdoğan hakkında kamu davası açılması talep edildi.
 
 
AA
 
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler