YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DSP'de genel başkan adaylarının sayısı 16 oldu
Eski Genel Başkan Zeki Sezer de yeniden aday
DSP'de genel başkan adaylarının sayısı 16 oldu
17 Mayıs 2009 / 12:38 Güncelleme: 17 Mayıs 2009 / 00:00

SON DAKİKA: DSP'de genel başkan adayı sayısı 16'ya yükseldi


RAHŞAN ECEVİT PROTOKOL SIRASINA OTURMADI


DSP Olağanüstü Büyük Kongresi saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başladı.


Yalnızca delege ve basın mensuplarının girmesine izin verilen Büyük Anadolu Otel'indeki kongrede büyük coşku görülmüyor. Sadece adayların çevresindeki az sayıda partili zaman zaman kısa sloganlar atıyor.
Adaylar arasında yer almasa da kongrenin en önemli figürlerinden biri Rahşan Ecevit. Salona 'Halkçı Ecevit' sloganları arasında giren Rahşan Hanım, protokolün bulunduğu en ön sırada kendisine ayrılan yere oturmadı. Eski bakanlardan Hikmet Sami Türk ve Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in arasında yerini alan Ecevit, "Delegelerin arasında olmak istedim." dedi.


Kongrede eski Genel Başkan Zeki Sezer, Kurucu Genel Başkan Rahşan Ecevit'in desteğini alan Prof. Alemdar Yalçın, eski bakanlardan Masum Türker, İstanbul Milletvekili Tayfun İçli, Parti Meclisi Üyesi Serdar Savaş ile Sait Kekeç genel başkanlık için yarışıyor.


DSP'nin olağanüstü kurultayında, genel başkanlık için 6 aday yarışacak, bin 63 delege oy kullanacak.


DSP'de, Genel Başkan Zeki Sezer'in istifasının ardından, olağanüstü kurultay kararı alınmıştı. Bu süreçte genel başkanlık için Parti Meclisi üyeleri Masum Türker, Serdar Savaş ve Sait Kekeç, Eskişehir Milletvekili Tayfun İçli, Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Alemdar Yalçın adaylığını açıkladı.


Eski Genel Başkan Zeki Sezer de yeniden aday olacağını bildirdi.


Büyük Anadolu Otel'de saat 10.00'da başlayan olağanüstü kurultayda, tüzük gereği yalnızca genel başkanlık seçimi yapılacak. Salonun fiziki koşulları nedeniyle kurultaya izleyici alınmayacak. Salonda, delegeler, il başkanları, partili milletvekilleri ile basın mensupları bulunacak.


Zeki Sezer, 29 Mart yerel seçimlerinin ardından 11 Nisanda genel başkanlık görevinden istifa etmişti. 12 Nisanda Genel Sekreter Süleyman Yağız başkanlığında toplanan Parti Meclisi, Sezer'in istifasıyla boşalan DSP Genel Başkanlığı görevini, olağanüstü kurultaya kadar eski milletvekili Saffet Başaran'ın yürütmesine karar vermişti. PM, olağanüstü kurultay tarihi konusunda Saffet Başaran'ı yetkilendirmişti.


Genel Sekreter Süleyman Yağız ise Zeki Sezer'in yeniden aday gösterilmesi sürecine katkıda bulunmak amacıyla bir süre önce görevinden istifa etmişti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler