YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DSP lideri Sezer'den Kanal a'ya özel açıklamalar
Sezer: Siyasetin etik olmayan yüzünü gördüm
DSP lideri Sezer'den Kanal a'ya özel açıklamalar
08 Nisan 2009 / 17:55 Güncelleme: 08 Nisan 2009 / 00:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer Pazar günü istifa edeceğini açıkladı.


Kanal a haberden Mehmet Bal'ın haberi...


İçini Kanal a'ya döken Sezer, istifa nedeni olarak 29 Mart seçimlerinden alınan sonuçları gösterdi. Sezer, 5 milletvekilinin disiplin kuruluna sevki ve 22 Temmuz seçimlerinde CHP ile yapılan ittifakla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.DSP lideri Sezer ”Siyasetin etik olmayan yüzü beni yordu onu söylemeliyim, istifa kararım kesindir ama bunu resmiyete geçirmeyi Pazar günü yapılacak örgüt toplantımızın peşine bıraktım”dedi.29 Mart yerel seçimleri, Demokrat Parti Genel Başkanı Süleyman Soylu'nun ardından DSP Genel Başkanı Zeki Sezer’i de koltuğundan etti.  Sezer, istifasına gerekçe olarak seçim sonuçlarını gösteriyor. Ancak istifa kararında Rahşan Ecevit’in partiye müdahalesinin de etkili olduğu öne sürülüyor.“Bir başarı öyküsü yazacak değilim” diyen Sezer şunları kaydetti:


“ Başarlı olamadık. Başarılı olamayanlar siyasette partilerinin de ülkelerinin de önünü tıkamamalıdır. Dediğim gibi 29 Mart akşamı umduğumuz sonucu alamadık. Aslında ben 29 Mart akşamı istifayı kararlaştırmış ve bunu da arkadaşlarımla paylaşmıştım.”


Rahşan Ecevit’in de partiye müdahale edip etmediği konusuna değinen Sezer konuşmasını şöyle sürdürdü:


“Görüş ayrılıklarımız var ama partiyi yöneten bir genel başkan olarak ben kendi işimi yapmaya özen gösterdim. Tabi ki Ecevit yıllarca siyasetin içinde olmuş bir insan olarak yaşanan gelişmelerden dolayı kaygısını dillendirme hakkı vardır. Bende kaygılıyım ama o kaygıyı giderme yönünde farklı düşüncelerimizin olması da doğaldır.”


Zeki Sezer, İstanbul'da kendi adayları dururken CHP'li Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyen 5 milletvekili konusunda ise “Başka adayı desteklemeyi de etik bulmuyorum.”dedi


22 Temmuz Genel Seçimlerinde DSP, CHP ile seçim işbirliği yapmıştı.Bu birlikteliğin başarısız olduğunu itiraf eden DSP lideri “O bir vatan göreviydi hiçbir kırıklığım kırgınlığım yok. Keşke yapmasaydık demiyorum ama başarılı olmadı, tam tersine AKP başarılı oldu. Biz yeterince başarılı olamadık, sol o zaman tarihinin en düşük oyunu aldı. Bu seçimlerde oylar arttı o dönemde yüzde 20’ye düştü” dedi.


Pazar günü 81 il başkanı ve parti meclisi üyeleri ile biraraya gelecek olar DSP Genel Başkanı Zeki Sezer toplantının ardından istifa dilekçesini parti genel sekreterliğine verecek. Parti tüzügüne göre 45 gün içinde yeni genel başkanın belirlenmesi için olağanüstü kurultaya gidilmesi gerekiyor. Sezer, kurultayda  yeniden aday olmayacak.


 


DSP Genel Başkanı Sezer'den BEKLENEN istifa


 


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler