YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DSP lideri Başbakan'a, ''Türban sürecini durdur, t
DSP lideri Başbakan'a, ''Türban sürecini durdur, t
DSP lideri Başbakan'a, ''Türban sürecini durdur, t
04 Şubat 2008 / 16:12 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'i kabul etti. DSP lideri Başbakan'a, ''Türban sürecini durdur, tansiyonu düşür'' çağrısında bulundu.
 

Başbakanlık Merkez Bina'da yapılan ve yaklaşık 50 dakika süren basına kapalı görüşmenin ardından bir açıklama yapan DSP Genel Başkanı, Başbakan'a kaygılarını ilettiklerini söyledi. Sezer, "Bir gerginlik ortamı, türban meselesi ile ilgili gerginlik ortamının yaratılmakta olduğunu gördüğümüzden ve bu gidişattan kaygı duyduğumuzdan ötürü, Sayın Başbakan'a gelinen sürecin durdurulması ve gerginliğin sona erdirildikten sonra ileride bir ortak çözümün bulunması gerektiği yönündeki görüşümüzü paylaştık" dedi.

 

Sezer, Erdoğan ile olan görüşmesini, "Tam olarak kaygıları paylaştığını söylemedi Başbakan ama bir çözüm arayışında olduğunu açıkçası hissettim. Konuşmalarında o görülüyordu ama gelinen noktada da kendisini bağlamış görünüyor" sözleriyle aktardı. DSP lideri, Başbakan'ın Yükseköğretim Kanunu'nun ek 17'nci maddesinde yapılacak değişiklikle ilgili konuşulabileceği yönünde bir düşüncesi olduğunu bildirdi.

 

Konunun detayına girmediklerini belirten Sezer, "(Belki) dedi ama biz bu Anayasa değişiklikleri sürecinin de durdurulması gerektiğini söylediğimiz için orada kalmış olduk açıkçası" ifadesini kullandı. "Anayasa Mahkemesi" deyince Erdoğan dinlemedi Gazetecilerin "Anayasa Mahkemesi'ne gidileceğini Başbakan'a hatırlattınız mı?" sorusuna Sezer, "Tabii... Sayın Başbakan çok tepkili, dinlemedi orada beni. Ne düşündüğünü anlamadım açıkçası" karşılığını verdi. Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın "bu tartışmaların Türkiye'yi dışarıda zayıflattığı" yönündeki açıklamalarına değinen Sezer, "Birçok sorunumuz var, sorunlarımızı aşmak için toplumu bir arada tutmak gerekiyor. Toplumu karşı karşıya getirmek değil" dedi. "Millet ve devlet ne yazık ki karşı karşıya geliyor. Yargı organları ile siyaset karşı karşıya geliyor.

 

Siyaset ile siyaset karşı karşıya geliyor" diyen Zeki Sezer, "Üniversitelerarası Kurul'un açıklamaları çok net ama aynı zamanda Üniversitelerarası Kurul'un açıklamasını doğru bulmayan akademisyenlerin imza kampanyası var, o da belli sayıya ulaştı. Demek ki akademisyenler karşı karşıya geliyor" diye konuştu. Ertelenme... Sezer, bir gazetecinin "Görüşmelerin ertelenmesini önerdiniz mi?" sorusuna da "Evet, doğrudan onu önerdik. Bu sürecin net bir şekilde durdurulmasını önerdik" yanıtını verdi. Sezer, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve TBMM Başkanı Köksal Toptan ile de görüşeceklerini belirtti. Sezer, CHP lideri Denzi Baykal ile de görüşmek istediğini söyledi. DSP ne öneriyor? Sezer: "Söylediğimiz şu: Süreç durdurulur, siyaset bu işten elini çektiğini hissettirebilirse o zaman çözüm süreci başlamış olur. Partilerin belli sayıda üyeleri ile komisyon oluşturulup çalışılabilir ama bu komisyonlar aynı zamanda üniversitelerle yargı organları ile sivil toplum örgütleri ile iş dünyasının temsilcileri ile örneğin odalar birliği ile sendikalarla birlikte çalışabilir. Dolayısıyla toplumun bütün kesimlerini ortak bir noktada buluşturmak mümkündür diye düşünüyorum." Görüşmede, Devlet Bakanı Cemil Çiçek, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ve DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit de hazır bulundu.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler