YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DSP kurultayında gerginlik
DSP'nin 8.Olağan Kurultayı'nda çalışma raporu görüşmelerinde gergin dakikalar yaşandı. DSP'li bir parti meclisi üyesinin genel başkan Türker'i eleştirmesi ortamı biranda alevlendirdi.
DSP kurultayında gerginlik
06 Haziran 2010 / 15:30 Güncelleme: 06 Haziran 2010 / 15:42

DSP'nin 8. Olağan Kurultay'ında çalışma raporunun görüşmeleri sırasında gerginlik yaşandı.

Çalışma raporuna muhalefet şerhi koyan Parti Meclisi üyesi Emrah Konuralp, Masum Türker'in, DSP Genel Başkanlığının yanı sıra Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanlığı görevini birlikte sürdürmesini eleştirdi.

Bu durumun partiye zarar verdiğini savunan Konuralp ''Bu, DSP genel başkanlığının TÜRMOB genel başkanlığı ile beraber yürütülecek bir şeymiş gibi göstermiştir'' dedi.

Yeni bir kadro oluşturulmaması durumunda, partinin genel seçimlerde bir varlık göstermesinin zor olduğunu savunan Konuralp, Masum Türker'in çalışmalarını eleştirdi. Konuralp, eski Genel Başkan Zeki Sezer'in kurultay delegesi dahi yapılmadığını ifade ederek, DSP'de sindirme, dışlama yok etme hareketi olduğunu söyledi.

Konuralp'in konuşması sırasında gerginlik yaşandı. Bazı partililer, ''Başbakan Türker'' şeklinde slogan atarak ve ıslıklarla Konuralp'in konuşmasını engellemeye çalıştılar. Konuralp'in konuşmasını tamamlayarak kürsüden indiği sırada yanındakilerle diğer partililer arasında sözlü tartışma yaşandı. Yaşanan kısa süreli gerginlik, Konuralp'in salondan çıkması ve Divan Başkanı Hikmet Sami Türk'ün uyarılarıyla sona erdi.

Kurultay delegelerinden eski Trabzon İl Başkanı Sibel Suiçmez de konuşmasında, CHP'nin 33. Olağan Kurultayı'nda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na destek veren DSHP Genel Başkanı Rahşan Ecevit'i eleştirdi.

Masum Türker'in konuşmasında ''Rahşan Ecevit'i her zaman alkışlarız'' dediğini ifade eden Suiçmez, kimsenin yaşanan şartlar altında kendilerinden bunu beklememesi gerektiğini savundu. Suiçmez, Rahşan Ecevit'in DSP'nin kurucu genel başkanı olduğunu, ancak siyasi etiğe aykırı davrandığını savundu.

Kurultay, mali rapor üzerindeki görüşmelerle devam ediyor. 
AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler