YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DSP Genel Başkanı Türker'den flaş açıklamalar!
DSP Genel Başkanı Masum Türker, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AK Parti içinde bir iki gün içinde yapılacak bir darbeyi öneldiğini söyledi. Türker ayrıca "Hükümete bir tuzak kuruluyor" dedi.
DSP Genel Başkanı Türker'den flaş açıklamalar!
11 Mart 2015 / 10:03 Güncelleme: 11 Mart 2015 / 10:05

DSP Genel Başkanı Masum Türker Kanal A ekranlarında Türkiye'nin Seçimi'ne konuk oldu. Türker günümüzde sol, seçimler ve gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Türk Solu bugün bulunduğu konumda masum mu?

"Türk Solu hep masum olmuştur. Türkiye'ye yalnız hizmet etme aşkıyla ve hizmet etmeyi düşünenlerin bir araya geldiği bir yapı olmuştur. Uzun bir süre Sol Türkiye'de yer altında faaliyet göstermiştir. Yasal olarak bazı partiler kurulmasına rağmen, Türkiye'de sol olmak bir suçtu. Bu nedenle sol kavramı ilk defa başkaldırıyı Demokrat Parti'nin kuruluşunda gösterdi. Demokrat sanki bir sol parti olacakmış gibi düşünüldü. Ama sonra Demokrat Parti'nin de o zaman ki CHP gibi halka dayalı oy aldıktan sonra feodal yapıyla işbirliği yaptığı anlaşılınca, arayış başladı. Bu arayış ancak 'Ortanın solu' kavramıyla başladı ve daha sonra demokratik sol düşünceye dönüştü ve meşrulaştı. Bülent Ecevit ile birlikte sol'dan bahsetme ve sol'um demek meşru hale geldi. 24 Ocak kararlarının uygulanması için bir darbe gerekliydi. 12 Eylül darbesi bunun sonucu olarak ortaya çıktı. 12 Eylül Darbesi baskıcı bir yapıyla Türkiye'de Sol'u ortadan kaldırmaya çalıştı. Ama yine Bülent Ecevit Sol'u ısrarla ve büyük bir özveri ile siyasal olarak örgütledi. Mevcut partiler içinde adında sol olup,  iktidar olmuş tek parti biziz."

"Şu anda mesela Demokratik Sol Parti'ye karşı, entellektüel solda müthiş bir tepki var. Ortadan kaldırma, görmezlikten gelme... Yani mesela Doğan Medyası bizi görmezlikten gelir. Neden? Çünkü sol parti olarak biz, tamamen işçinin, emekçinin, çiftçinin, esnafın kurduğu ve tepede hiç statü sahibi ve aristokrat bir sol yok. Diğer partilerde var. Yani belli aileleri, belli kişileri bir türlü değiştiremezsin. Zaten ben bu şekilde genel başkan oldum. Benden önce de Zeki Bey genel başkan oldu."

ANAP ve AK Parti darbe ürünüdür

"Şimdi gerek Özal dönemi, gerek Ak Parti dönemi, ikisi de birer darbe ürünüdür. ANAP bir darbeden sonra gelmiştir ve baskıcı bir yapı vardır. ANAP'ın ortaya çıkışı merkezi kucaklamaktır. AK Parti'de merkezi kucaklamak için ortaya çıkıyor. Fakat kökenleri sol olmadığı için, sonuçta kürsel feodal yapının, yönlendirdiği yere gidiyor ve orada takılı kalıyor."

Cumhurbaşkanı bir iki gün içinde darbeyi önledi  

"Şu an da hükümete bir tuzak var. Solcuların bir özelliği var. Solcularda kamu yararı, kişisel yaradan önce gelir. Şimdi ben bir kamu yararı söyleyeceğim Şimdi yarın Cumhurbaşkanı Merkez Bankası Başkanı ile buluşuyor. Ülkemiz tekrar kriz yaşamasın diye söylüyorum. Dün Merkez Bankası muhteşem bir karar aldı gazetelere göre. Ama o karar muhteşem değil. O karar, karşılıksız para basma kararıdır. Ne diyor, bankalara döviz deposu karşılığında düşük faiz uygulayacak. Bu ne demektir? Merkez Bankası olmayan dövize, döviz olarak vermiş olacak ve faizleyecek.  Bir süre sonra yabancılar diyecekler ki, buradan fikri bir döviz yaratıldı. Biz reel dövizi efektif olarak alıp gidelim... Şimdi bakın bunu sağ bir parti uyarmaz. Çünkü bu işten birileri para kazanacak. Hoşlarına gider. Ama bakın ben sol bir partiyim. Hükümet belki bu işten çok zarar görür birden bire bir sarsıntı da beklenebilir. Ama olmamalı çünkü bu işten zarar edecek olan, her bir Türk vatandaşının zarar etmesinden kendimizi sorumlu hissederiz. Aynı olay, aynı tuzak DSP döneminde 50. Hükümete kurulurken, o tuzağın arkasından AK Parti geldi. Kemal Derviş'i kimin getirdiği önemli değil. Bakın biz getirdik, yanlış yaptık. Ecevit çıktı dedi ki, "Keşke Masum Türker'i daha önce getirseydim Ekonomi Bakanlığına..." Bunu defalarca söyledi. Neden? Çünkü sol politikaları uyguladık. Memura para verdik, işçinin alacağını ödedik. Çiftçinin birikmiş bütün parasını verdik. O zaman kıyamet koptu, o zaman bir yazar dedi bir kadın yazar, iki elim yakanızda olacak... Dün ne dedi Sayın Cumhurbaşkanı her krizin ardından darbe olur. İşte bize de kriz yaşatıp sivil darbe oldu. Bu çok hoşuma gitti. Tebrik ediyorum Sayın Cumhurbaşkanı'nı böyle bir itirafta bulunduğu için. Ama bir darbe olacaktı öneldi. Bu bir iki gün içinde darbe olacaktı önledi. AK Parti içindeki bir darbeyi önledi. Yani bunu hissetti. Şimdi o darbenin de taşları ekonomik olarak, aynen bize olduğu gibi tuzak kuruluyor ama faturası halka çıkacak. Aman ha diyoruz bu tuzağa... Şimdi biz solcular bunu belirtip halkı uyarıyorsak birileri varsın bize masum değilsiniz desin... Biz halkı uyarıyoruz hükümeti de uyarıyoruz. Bakın ben geçen hafta Amerika'daydım. Başbakan geldi. Amerika'da yayınlanan bütün gazetelerin bir kopyasını aldım. O ekonomistlerle konuştu, Borsa 'da konuştu. Wall street'te bile yok.

Kılıçdaroğlu ne Başbakan olmak istiyor ne de iktidar olmak istiyor

"Ben ciddi söylüyorum CHP ne iktidar olmak istiyor. Ne de Başbakanlık talebi var genel başkanın. Bunu nereden çıkarıyorum? Çünkü böyle bir talebi olan kişi, önünde SYRİZA modeli gibi bir model gelmiş ve en radikal kesime kadar sol'da açılma imkanımız var. Öncülük yapacak bizlerde aracılık yaparak herkesi bir araya getireceğiz. Ondan sonra milletvekili mi olunur? Kim olunur o konuşulur. Ama bunlara rağmen partinizi kapatın demek, siyasi partiler kanunu ve tüzüğe rağmen bu iyi niyet göstergesi değil."

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

 

kamu severmişler...
 // atiker
kamuyu ve devleti severler kendi babalarının malı gibi görür götürürler hazinenin devletin sahibi kendilerini bilirler başkalarına ne kadar özgürlük vermişseler oraya kadar solcunun en evrim geçirmişi ançak bu kadar olabilir bunlarda safsatada sebebi chp ile anlaşamadılar gitti milletvekilliği iş olsun diye konuşmuş camiye gitmezler ama kandil simidi dağıtırlar .......
11 Mart 2015 Çarşamba 08:40
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler