YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DP'nin başına Çiller mi geliyor?
Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Özal, ''Genel başkanlık için tabanımızın yüzde 80'i Tansu Çiller diyor, bu konuda kendisiyle bir daha görüşülmesi taraftarıyım'' dedi.
DP'nin başına Çiller mi geliyor?
28 Temmuz 2010 / 09:57 Güncelleme: 28 Temmuz 2010 / 10:11

Özal, Kütahya'nın Simav ilçesinde partisinin teşkilatını ziyaretinde yaptığı konuşmada, ''DP'nin olması gereken yerde olmadığı takdirde AKP'nin gelecek yıl genel seçimde yine tek başına iktidar olacağını ve AKP'nin tabanının DP tabanı olduğunu, bu tabanın sol partilere oy vermeyeceğini'' söyledi.

Doğru hamleler yapılır ve çok çalışılırsa DP'nin ilk genel seçimde Türkiye'nin kaderini belirleyecek parti olacağını öngördüğünü belirten Özal, ''DP olarak AKP'den seçmenimizi geri almanın yolu, AKP'nin doğrularına 'doğru' demek, yanlışlarına da 'biz daha iyi yaparız' şeklindeki bir yaklaşım göstermektir. Biz, CHP ve MHP tavrında olmamalıyız'' diye konuştu.

Özal, bir gazetecinin eski Başbakan Tansu Çiller'in DP Genel Başkanlığına adaylığının gündemde olduğuna ilişkin sorusu üzerine, Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk'un bir sonraki kongrede genel başkanlığa aday olmayacağını açıkladığını anımsatarak, şöyle konuştu:

''Gördüğüm kadarıyla bütün Türkiye'de bu konuda bir beklenti var. Genel başkanlık için tabanımızın yüzde 80'i Tansu Çiller diyor, bu konuda kendisiyle bir daha görüşülmesi taraftarıyım. Genel kongrede genel başkanlığa aday olmayı düşünmüyorum. Fakat DP olarak ilk kongrede merkez sağa yakışır bir genel başkan etrafında kenetlenmemiz gerekiyor.''

Partisinin 12 Eylül'de yapılacak referandumda tavrının ne olacağıyla ilgili soruyu da  yanıtlayan Özal, ''Genel Başkanımız 60 kişilik Genel İdare Kurulunda herkesi dinledi. Ben 'evet' oyu verilmesi yönünde fikrimi beyan ettim. Fakat çoğunluk 'hayır' yönünde tavır alınca bu politika benimsendi. Bu konuda partimizin görüşüne saygılıyız'' dedi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler