YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DP'de Ergenekon çatlağı
DP'de Ergenekon çatlağı
13 Kasım 2009 11:15
"Kongre yaptık,akıllarda sadece Silivri'ye selam kaldı"

Hüsamettin Cindoruk'un Ergenekon sanıklarını savunan açıklamaları, Demokrat Parti (DP)'yi karıştırdı. ANAP'la bütünleşme kongresini yeni yapan DP'de, aradan iki hafta geçmeden Ergenekon çatlağı yaşandı.

Ergenekon politikasına karşı çıkan DP'nin iki numaralı ismi Prof. Dr. Çağrı Erhan, Cindoruk'un ısrarlarına rağmen yeni yönetime girmedi. Cindoruk'u eleştiren Erhan, "Kongre yaptık, akılda sadece Silivri'ye selam kaldı. Darbecileri savunamayız, parti vicdanı yaralanıyor. Bu antipatik görüntüden kurtulmalıyız." dedi. Hüsamettin Cindoruk'un tutumuna sürpriz bir tepki de DP'nin tek milletvekili olan birleşmenin mimarlarından Mesut Yılmaz'dan geldi. "Devletin değil, milletin yanında yer almalıyız." diyen Yılmaz'a Ahat Andican, Nesrin Nas, Yaşar Topçu ve Orhan Keçeli'nin de destek verdiği öğrenildi.

Tabandan yükselen tepkiler pazartesi günü yapılan ve yeni yönetimin belirlendiği Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısında Cindoruk'un yüzüne karşı söylendi. Çağrı Erhan, yaz aylarından beri Anadolu'yu gezdiğini ve vatandaşın Ergenekon davasına bakışından dolayı Cindoruk'a tepkili olduğunu aktardı. Erhan, şöyle konuştu: "Partiyi sıkıntıya sokacak siyaset takip ediliyor. Kendimizi doğrudan doğruya bu davayla (Ergenekon) özdeşleştirmek doğru değil. Yassıada ile Silivri mukayesesi yapıyorsunuz. Ne alakası var? Bir tarafta meşru hükümet darbeyle devrildi. Diğer tarafta, henüz hüküm verilmedi ama iddianameyi okuduğumuz zaman tüyleri diken diken edecek demokrasiye karşı bir girişimden söz ediliyor. İkisini aynı kefeye koyamayız. Darbecilere karşı demokrasinin yanında durmalıyız."

DP'nin Siyaset Planlama Kurulu'nun başkanlığını yürütecek olan eski başbakanlardan Mesut Yılmaz da Cindoruk'u dolaylı olarak eleştirdi. Yılmaz'ın, "Biz devletin değil, milletin yanında yer almalıyız. Devletin korunmaya ihtiyacı yok. Hatta G.Doğu'da bir köylünün başına bir olay gelse, bu terörle mücadele diye susamayız. DP budur." dediği öğrenildi. ANAP'lı eski bakanlardan Prof. Dr. Ahat Andican da Cindoruk'un Ergenekon davasına bakışını tasvip etmediğini dile getirdi.
Zaman

na buyrun.
 // ibrahim çelikoğlu
İstediklerini asan,istediklerini kesen,diktatörlüğü AB'nin desteğinde yürütenler,hergün yüzlerini gösteriyor.Cuntacıları,diri diri adam gömenleri,cumhuriyet,anayasa düşmanlarını,koruyup kollamak ne kâr,ne ziyan getirir?.Sonumuz nereye varır?.Devlet kalkınıyor sloganı altında soyulan vatandaş, paraları nerelerde kullanılıp,hangi yabancı devlet bankalarındadır?.Bilinmez.Amma;Farkındayız....
26 Kasım 2009 10:15
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler