YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
DP olağanüstü kongreye hazırlanıyor
DP olağanüstü kongreye hazırlanıyor
07 Kasım 2007 13:25
DP olağanüstü kongreye hazırlanıyor

22 Temmuz seçimlerinde hezimete uğrayan Demokrat Parti, 17 ve 18 Kasım tarihlerinde yapılması planlanan olağanüstü kongreye hazırlanıyor. Kongrede, Mehmet Ağar'ın istifasından sonra boşalan genel başkanlık koltuğu da yeni sahibine kavuşacak. Şimdiden 4 aday var. Üstelik kulislerde, adaylığını koymaya hazırlanan süpriz bir isim daha konuşuluyor.

Kapatılmadan önce, 1957'de katıldığı son genel seçimlerde yüzde 47 oy aldı. 2007 yılında, yeniden şahlanmaya hazırlanan "kırat"ın oy oranı ise yüzde 5'te kaldı. Ne iktidar olabildi, ne de Meclis'e girebildi. Seçim gecesi Genel Başkan Mehmet Ağar istifa etti. Ağar'dan boşalan koltuk için adaylar çıkmaya başladı. Önümüzdeki hafta sonu yapılacak 4'ncü Olağanüstü Kongre için Ümmet Kandoğan, Nevval Sevindi,Serhan Yücel ve bugün de Kani Aydoğdu adaylığını açıkladı.

Ancak hepsi birbirinden iddialı adayların kafası bugünlerde biraz karışık. Çünkü eski genel başkanları Tansu Çiller'in yeniden kongrede aday olmaya hazırlandığı konuşuluyor kulislerde.
Çiller'e "geri dön" çağrısı yapan partililer, işlerini şansa bırakmamak için delege yapısını değiştirmek istiyor. Ancak bunun için zamana ihtiyaç var. Tek çıkış yolu ise, kongreyi 2008 Mayıs ayına erteletme... Ancak Çiller'i desteklemeyen partililer ertelemeye sıcak bakmıyor.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler