YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Dosyacı Kemal’in Dosyası”nın yazarı sonunda konuştu
“Dosyacı Kemal’in Dosyası”nın yazarı sonunda konuştu
“Dosyacı Kemal’in Dosyası”nın yazarı sonunda konuştu
11 Mart 2009 / 18:51 Güncelleme: 11 Mart 2009 / 00:00

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilanlarının yanında bilboardlara çıkınca olay olan ve kamuoyunda tartışmalara yol açan "Dosyacı Kemal’in Dosyası" adlı kitabın yazarı Akif Bülent sonunda konuştu.


Cafesiyaset.com yaptığı söyleşi: 


-Öncelikle herkesin merak ettiği bir soruyla başlamak istiyorum: Akif Bülent kimdir?


Akif Bülent: Hayali bir yazar değilim… En az Kemal Kılıçdaroğlu kadar gerçeğim. Akif Bülent benim için dünyanın en büyük iki kıymetinin isimlerinden oluşan bir müstear ad. 6 aydır bu isimle yazılar kaleme alıyorum. Kemal Kılıçdaroğlu için oluşturulmuş bir isim değil. Müstear isimle yazı yazma geleneği de asırlardır var. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk de, Kurtuluş Savaşı’na giden süreçte, İstanbul’dayken Minber adlı bir gazetede müstear isimle yazılar yazmıştı. Müstear isimle yazmak, son derece doğal bir tercih.


-Gerçek isminiz merak ediliyor. Kemal Kılıçdaroğlu, sizi dolandırıcı olmakla, delikanlı olmamakla suçluyor.


Akif Bülent: Delikanlılık… Mert olmak, dürüst olmak, bir ideal uğruna karşılık beklemeden fedakârca gitmek, sevmek, içi dışı bir, göründüğü gibi olmak ve benzeri erdemleri ifade eder benim için. Bu erdemlerin tamamını üzerimde taşıdığıma inanıyorum. Müstear isimle yazmam tamamen bir tercih. Rant sağlamak için veya korktuğum için değil.


Kılıçdaroğlu ve delikanlılığa gelince… Bence bu iki kelime birbirine gece ile gündüz kadar zıt.  Dolandırıcılık suçlamasına ne diyorsunuz?


Akif Bülent: Kılıçdaroğlu bu alelacele suçlamalarıyla bana ve bu dönemi yazacak diğer yazarlara ilham veriyor. Kendisi hakkında ikinci bir kitap yazmaya karar verirsem, adını şimdiden koydum: ORGANİZE GAF. Geçmişimse Kemal Kılıçdaroğlu’nun ağzına almaması gerektiği kadar temiz. 


-Kitabı yayınlamak ve bilboardlara ilan verebilmek için destek aldınız mı?


Akif Bülent: Bazı yayın organlarında iddia edildiğinin aksine, ne Kadir Topbaş ne Melih Gökçek ne de bir başkasından en küçük bir destek almadığım gibi bu konuda en küçük bir girişimim olmamıştır. Bilboardların yayınevi tarafından sözleşmesi yapılarak kiralandığını biliyorum. Kılıçdaroğlu’nun seçim bilboardlarıyla yan yana gelmiş olduğunu ise basından öğrendim. Ancak abartıldığı gibi değil, iki üç noktada böyle bir kesişme olmuş. Tabi bu durum da hayatlarını komplo teorileri üzerine oturtanlara büyük bir fırsat vermiş.


-Kitabın zamanlaması ve içeriğiyle ilgili ne diyeceksiniz?


Akif Bülent: Yazar kitabını hangi kaygıyla kaleme alırsa alsın okunmasını ister. ABD Başkanı Obama hakkında peş peşe kitaplar yayınlanmaya başlandı. Bundan bir yıl önce  Obama kitapları satar mıydı? Kılıçdaroğlu’nu konu alan bir kitap yazılacaksa şimdi değilse ne zaman?
 
Kitabın içeriğine gelince… İşte asıl önemli olan konu bu… Bazı yayın organlarını “yandaş medya” diye suçlayanlar, nedense kitabın içeriği hariç her konuyla ilgileniyorlar. “Kılıçdaroğlu yandaşlığı” meşru, Recep Tayyip Erdoğan yandaşlığı olamaz… Herkes hakkında kitap yazılabilir, Kemal Kılıçdaroğlu hakkında yazılamaz! 


Doğrusunu isterseniz kitabın içeriğiyle neredeyse kimse ilgilenmiyor. Olayın sansasyonel boyutu gündemde tutulup, konu magazinleştiriliyor. Bu duruma çok içerliyor ve üzülüyorum. Kemal Kılıçdaroğlu hakkında üstelik bir değil, on değil, neredeyse yüzlerce belgeli suçlama var. Kaldı ki ortalıkta dürüstlük abidesi gibi gezen birine “bu belgeler neyin nesi, niye bunlara açıklık getirmiyorsun?” diye kimse hesap sormuyor. Hesap sorma işini Kemal Bey tekeline almış. O yalan yanlış her kişi ve kuruma dilediğini sorabilir, ama ona sorulursa dünya yerinden oynar!


-Akif Bülent’in söylemek istediği başka bir şey var mı?


Akif Bülent: Aslında çok şey var. Geldiğimiz süreçte her zaman olduğu gibi “yaprak” görülüyor, “orman” görülmüyor. Kitabın yazarı, ismi, bilboardlar her şey tartışılıyor ama Kılıçdaroğlu hakkındaki iddialarla ilgili kimse bir şey demiyor. Nasrettin Hoca fıkrası gibi. İnsanın “Hırsızın hiç mi suçu yok” diyesi geliyor.


Sitem boyutlu bu sözlerimi bir istekle bitirmek istiyorum: Kemal Kılıçdaroğlu, Şaban Dişli, Mir Dengir Fırat, Melih Gökçek, Kadir Topbaş ve hükümetin geneli hakkında sürekli dosya açıklıyor, hesap soruyor. Ben de özellikle Kadir Topbaş ve Melih Gökçek’e sesleniyorum: Lütfen kitabımda ortaya attığım belgeli suçlamaları Kemal Kılıçdaroğlu’na sorun. (cafesiyaset)“Esrarengiz kitabın yayıncısı” da konuştu!


 “Dosyacı Kemal’in Dosyası” adlı kitabı yayınlanan Anekdot Kitapevi’nin sahibi Ali Köstekli, “Bu kitap sadece seçim döneminde satar. Seçimden sonra kimse almaz. Kitap krizde yayınevim için umut oldu” dedi.


Vatan’a konuşan Köstekli, “Asıl mesleğim muhasebecilik. 1.5 yıl önce yayınevini kurdum. Ekonomik kriz nedeniyle ben de herkes gibi sıkıntı yaşıyorum. Bir ay önce önüme böyle bir kitap taslağı gelince basmaya karar verdim. Bu kitap ancak seçim sürecinde ancak satabilir. O nedenle şimdi yayınladık. Başka zaman kimse bu kitabı almaz. Ben şimdi bir mali müşavir arkadaşımın bürosunu kullanıyorum. Bu kitap satarsa ben de kendime bir ofis kurmayı düşünüyorum” dedi.


Yazarı yüzde 5 alacak


Kitabın yazarı gösterilen Akif Bülent’le satış üzerinden yüzde 5’lik telif anlaşması yaptıklarını belirten Köstekli şöyle konuştu:


“Yazarın 6 kitabı daha var. Kendisi sağ görüşlü ve 5 yıllık arkadaşım. Zengin değil, bir evi ve bir arabası var. Birincikuvvet.com adlı internet sitesinde de yazıyor. Benden isminin açıklanmamasını özellikle istedi. Bir müddet sonra kimliğini kendisi açıklayacak. Projesini belgeleriyle sununca ben de kabul ettim.”


10 bin tane basıldı


Kitabın ilk planda 10 bin adet basıldığını söyleyen Köstekli, “Alfa Dağıtım ile tek dağıtım sözleşmesi yaptık. Ströer Kent Vizyon’la da Ankara ve İstanbul’daki billboardlarda kitabın reklamı için anlaşma yaptık. Hiçbir siyasi bağlantım yok. Bu kitapla ben siyasi tetikçilik yapmıyorum. Kadir Topbaş’ı sadece televizyonlardan biliyorum. Yolda görsem zor tanırım. Ben bir ticari risk aldım. Kitabın ilk baskısı 10 bin oldu. 15 binlik bir satış yakalarsak masraflarımı çıkaracağım. Gelen ilk bilgilere göre kitabın ilk satışları gayet iyi” diye konuştu.


Cebimden 2 bin 500 TL çıktı


Kitabın sadece 2 bin 500 lira tutan kağıt masrafını peşin ödediğini belirten Köstekli, “Billboard ve kitabın baskı masraflarını da taksitle ödeyeceğiz. Böyle bir kitabı yayınlamak beni etik olarak rahatsız etmedi. Çünkü belgeler var. Ayrıca bunlar bilinen iddialar. Sayın Kılıçdaroğlu bize dava açarsa biz de elimizdeki belgeleri mahkemeye sunarız” dedi.


Yazarın mahkumiyeti yok


Kitapla ilgili Kılıçdaroğlu’nun “Kim o adam? Onun dolandırıcılıktan hapis yattığını biliyor musunuz?” şeklindeki açıklamasını da değerlendiren Köstekli, “Yazar zaten müstear isimle yazıyor ve hiçbir mahkumiyeti yok. Dolayısıyla Kılıçdaroğlu’nun açıklaması komik oldu” dedi.


Dosyacı Kemal’in Dosyası adlı kitabın yazarı ise Köstekli aracılığıyla VATAN’a, “Ne bir siyasi partiyle ne de Kadir Topbaş veya Melih Gökçek’le bir bağlantım yok” değerlendirmesini yaptı. (Vatan)


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler