YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dokunulmazlıklarla ilgili yeni formül
HDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda dokunulmazlıkların kaldırılması yerine 14'üncü maddesi kapsamında mahkemelerde yargılamanın devam etmesi formülü gündeme geldi.
Dokunulmazlıklarla ilgili yeni formül
09 Ocak 2016 / 08:09 Güncelleme: 09 Ocak 2016 / 08:16

HDP'lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili süreci kampanyaya dönüştürmesi ve Kürt kökenli vatandaşların desteğini almak için kullanmasını önlemeye dönük formül aranıyor. Bu kapsamda dokunulmazlıkların kaldırılması yerine 14'üncü maddesi kapsamında mahkemelerde yargılamanın devam etmesi formülü gündeme geldi.

14'üncü madde "Anayasada yer alan hak ve hürriyetlerden hiçbiri, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve insan haklarına dayanan demokratik ve lâik Cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetler biçiminde kullanılamaz" hükmünü içeriyor.

Dokunulmazlıklarla ilgili 83'üncü madde ise seçimlerden önce soruşturmanın başlamış olması koşulu ile 14'üncü madde kapsamındaki suçlar için dokunulmazlığın kaldırılmasına gerek olmadan yargılama yapılabilmesin düzenliyor.

CHP'li Mehmet Haberal, MHP'li Engin Alan gibi isimlerin de bulunduğu 8 kişi milletvekili seçilmiş olmalarına karşın bu madde kapsamına tutuklulukları devam etmişti. Buna göre HDP lideri Selahattin Demirtaş'ın 6-7 Ekim olaylarını ateşleyen açıklaması da dahil 1 Kasım öncesi hakkında başlatılan bazı soruşturmalardan dokunulmazlığının kaldırılmasına gerek olmadan yargılanabilecekleri savunuluyor.

FEZLEKELER DİYARBAKIR'DAN

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ile parti milletvekillerinin "özyönetim" ve Kobani'yi bahane ederek yaptıkları açıklamaları nedeniyle Ankara ve Diyarbakır'da başlatılan çifte soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturmanın dosyası "yetkisizlik" kararı verilerek, suçun işlendiği yer olan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Emniyetten istenen açıklama çözümleri doğrultusunda HDP'liler hakkında hazırlanacak fezleke TBMM'ye gönderilecek.

 

SABAH

HAİN HDP
 // uğur
Eh be hem bunların terörist olduğunu bile bile böyle konuşturuyorsunuz, hem de milletin parasıyla safa sürüyorlar. Allah aşkına sen kimsin de dokunulmazlığın olacak. Bunları vekil saymamak lazım çünkü seçenler de terörist......
09 Ocak 2016 11:50
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler