YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dokunulmazlıkların kaldırılması sürecinden CHP ve HDP nasıl etkilenecek?
Siyaset Bilimci Erhan Bozatemur ve Diyarbakır Sur Belediyesi Eski Başkanı Cemal Toptancı Kanal A'da yayınlanan Gözden Kaçanlar programında dokunulmazlık süreci ve etkilerini değerlendirdi.
Dokunulmazlıkların kaldırılması sürecinden CHP ve HDP nasıl etkilenecek?
21 Mayıs 2016 / 08:47 Güncelleme: 21 Mayıs 2016 / 08:50

Kanal A'da yayınlanan Fahrettin Damga'nın sunduğu 'Gözden Kaçanlar' programına konuk olan Siyaset Bilimci Erhan Bozatemur ve Diyarbakır Sur Belediyesi Eski Başkanı Cemal Toptancı dokunulmazlıkların kaldırılması sürecinde HDP ve CHP kanadında yaşananabileceklere dair değerlendirmelerde bulundu.

HDP'NİN VEKİLLERİNE ACİLEN DOKUNULMALIDIR

Vatanın birlik ve beraberliğini bozucu gerek düşüncesel gerekse eylemsel hareketlerde bulunan HDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının biran önce kaldırılması gerektiğini söyleyen Toptancı, "HDP'nin fikri ve fiili alanda, milletvekilleri olarak, kanunen sorumlu oldukları hususlarda, ihmal ve suistimallerine bakınca çok farklı bir durumdayız. Türkiye'nin milli birlik ve beraberliğini bozucu hareketlerde içimize ajan gibi sızmış insanların tasarruflarını asla affedemeyiz.

Biri Ankara'da hunharca patlatılan bombanın ardından teröristin taziye gitme mevzusu. Diğeri de aracında silah yakalatan vekil ile söz konusudur. Öncelikle bunların dokunulmazlıklarının derhal kaldırılması gerekir.

Bu ikisinin dışında fikri alanda düşüncelerini ifade etmiş, fezlekeleri bulunan kişiler hakkında konuşacak olursak, tamamen kirli olan bu siyaset anlayışı akılda tutularak dokunulmazlıklara müdahale edilmelidir" şeklinde konuştu.

CHP DOKUNULMAZLIK SÜRECİNDEN NASIL ETKİLENECEK?

Erhan Bozatemur CHP kanadında dokunulmazlık sürecinin etkisinin tarihsel bağlamda da etkisini değerlendirerek, "CHP'de ilk kırılma Ortanın Solu ile başladı. 1965-66 lı yıllarda. Turan Feyzioğlu Güven Partisi'ni kurarak Ortanın Solu politikasından ayrılarak ayrışmıştı.

 Daha sonraki ayrışma Bülent Ecevit'in başkanlığa geçmesiyle Kemal Satır grubu ayrılmıştır ve Cumhuriyetçi Parti'yi kurmuşlardır. Daha sonra Feyzioğlu ve Satır birleşerek Cumhuriyetçi Güven Parti'si olmuştur.

Şunu görüyoruz ki ayrılan partiler uzun ömürlü olmuyor. CHP'nin partileri gibi.

Siyaset sosyolojisinin ana maddesi şudur:  Halkın teveccühünü kazanmış bir partiden doğan başka partilerin uzun yaşamadığıyla ilgilidir. CHP, eski CHP'den çıkmış bir parti gibi görülüyor. Ana partiden ayrılmış bir partinin fazla yaşayabilme imkanını görmüyorum.

Ana muhalefet partisi gerekli bir parti çünkü memlekete. Yüzde 25'e yakın oy alması önemli bir parti olduğunu gösterir. Buna uygun beklenen görevi yapması lazım. Şu anda bunu yapamıyor. 

Girdiği bütün seçimlerde başarısız oldu. Bu başarısızlığı izah etmek zor olduğu için şu an yaptığı gibi farklı yöntemlere başvuruyorlar. Halkın artık böyle şeylere inancı kalmadı. İktidara aday bir partinin , ülkenin selameti geleceğe olan inancının artması için projeler üretmesi lazım. Ama malesef muhalefet partileri hiçbir çözüm üretmiyorlar." sözleriyle ifade etti.

Toptancı'da bu konuda, " CHP, içinde bütünlüğü olan bir parti değil. Muhalefet partileri kendi özgür iradeleriyle hareket etmiyorlar ve bu yüzden sağlıklı bir muhalefetle karşı karşıya değiliz. Türkiye'nin temel sorunlarından biri de budur. 

Bugün dokunulmazlıklarda gelinen süreçte CHP ürktü ve korktu. Referanduma gitseydi eğer % 80'ler civarında 'Evet' çıkacaktı. Bu sonuç CHP için büyük bir yenilgi olacaktı ve AK Parti tek başına sivil anayasayı çıkaracaktı. Gelinen süreçte CHP büyük bir hezimetle karşı karşıya gelmiştir" dedi.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 // Rasim DUMAN
-Selocuum, ben aciktim, hadi gidip yumurta yiyelim. Ustune de kan iceriz. -Avarel emmi ikisini de severim. Ama sen evvelki gun yumurta yememis miydin? -He yedim, cig yumurtanin tadi da bir baska oluyormus yav... -Ne gamsiz adamsin Avarel emmi... -Ah Selocum, "Dertleri zevk edindim, bende nes'e ne arar?" Yorganin dort ibigini suya saldim. Saldim cayira, Mevlam kayira... -Avarel emmi, sen iyi misin? -He iyiyim, benim adim Avarel...!...
21 Mayıs 2016 11:52
 // Rasim DUMAN
-Selocum simdi gel de "bir bilen" S.DEMİREL ustadimizi arama... Bak gene gam coktu. Hadi bi turku soyle de efkarimiz dagilsin. "Aglaya aglaya giderim diyor" soylesene. -Yav Avarel emmi, o turku degil ki, sarki sarki... -Ha oyle mi, benim icin farketmez Selocanim. Zaten bu konulardan bir gram behrem yok. -Hangi konuda var ki? -Yok oyle deme, "kaset" konularinda Feto hocamizdan icazetliyim. -Yahu adam nelerden bahsediyor hele bsk...! -Kizma Selocum, İngiliz-Alma...
21 Mayıs 2016 11:32
 // Rasim DUMAN
-Yav Avarel amca, naptin sen bize...? -Naaaptim ki Selocum? -E teessuf ederim yani, daha ne olsun? Ters koseye yatirdin bizi. Sag gosterip sol vurdun. -Ah Selocum, ben naaptigimi biliyor muyum ki...Ust akilsizlar ne diyorlarsa onu yapiyorum. Elime bir suru not kagidi tutusturuyorlar, zihnim karisiyor. Oylamada "hayir" oyu verdigimi bile gormusler. -He, oylama pulunu da bankin ustunde unutmussun, pes yani......
21 Mayıs 2016 11:23
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler