YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dokunulmazlıklar kalkıyor, yargı yolu açılıyor
Liderler, toplam 267 milletvekilini bu dönem TBMM’ye taşımama kararı aldı. Yani bu vekillerin dokunulmazlık zırhı da böylece kalktı. Bu üstü çizilen 267 vekilden 71 hakkında dava açılmış durumda. Şimdi bu veklilleri Meclis değil mahkeme yolları bekliyor.
Dokunulmazlıklar kalkıyor, yargı yolu açılıyor
12 Nisan 2011 / 15:26 Güncelleme: 12 Nisan 2011 / 15:55

KANAL A HABER MERKEZİ - Partiler, aday listelerini dün Yüksek Seçim Kurulu'na teslim etti. Listelerde büyük sürprizler yaşandı... AK Parti’de 20 milletvekili aday olmadı. Erdoğan, 167 vekili listeye koymadı. Böylece 333 kişilik AK Parti grubundan 187 milletvekili listeye giremedi. CHP, 101 milletvekilinden 64’ünü MHP ise 72 milletvekilinin 27’sini liste dışı bıraktı. BDP’den de 9 vekil liste dışı kaldı.

Yani liste dışı kalan 267 kişi yeni dönemde Meclis'te olamayacak...  Bu aynı zamanda, yargının önüne de çıkma anlamına geliyor. Çünkü yeniden giremeyenlerden bazıları hakkında açılmış davalar var... Liderleri tarafından üstü çizilen 267 vekilden 71'ini mahkeme yolları bekliyor. Rekor ise BDP'lilerde...

Dokunulmazlık zırhının kalkmasıyla birlikte listelerde kendilerine yer bulamayan 71 milletvekili yargı önüne çıkacak...

BDP:

O dosyalardan 537'si BDP'li vekillere ait. İşte BDP o vekillerden 8'ine listesinde yer vermedi ve o 8 kişiden Ufuk Uras hariç 7'si çeşitli suçlardan yargı önüne çıkacak.

Osman Özçelik hakkında tam 45 dosya var, Sevahir Bayındır ise 42 dosya ile onu takip ediyor.

Listede Nuri Yaman, Şerafettin Halis, Hamit Geylani, Nezir Karabaş ve Fatma Kurtulan da yer alıyor.

AK PARTİ:

Aday listesinde 167 vekile yer vermeyen AK Parti'de ise bu vekillerden 34'ü çeşitli suçlardan mahkeme önüne çıkacak. Aralarında Dengir Mir Mehmet Fırat, Cemal Kaya, Agah Kafkas, Muharrem Selamoğlu ve Fazlı Erdoğan'ın da bulunduğu 34 AK Partilinin dosyası dokunulmazlıklarının kaldırılması için Meclis'te karma komisyon önünde bekliyor.

CHP:

CHP'de çok tartışılan aday listesine giremeyen milletvekillerinden 21'i de aynı sorunu yaşayacak. Dokunulmazlıklarının kaldırılması için Meclis'te dosyaları bekliyor. O isimler arasında Kemal Anadol, Yılmaz Ateş, Önder Sav, Mehmet Sevigen, Ahmet Ersin gibi kamuoyunun yakından tanıdığı isimler de var.

MHP: istesine 27 milletvekilini almayan MHP'de de çok sayıda dosya Meclis'te bekliyor. Milletvekilliğinin düşmesiyle birlikte yargı önüne çıkması beklenen 9 milletvekili var. Aralarında Abdülkadir Akcan, Mehmet Serdaroğlu, Ahmet Orhan ve Rıdvan Yalçın gibi isimler de yer alıyor.

Dokunulmazlık dosyalarında suç dağılımına bakıldığında ise Meclis'te bekleyen 789 dosyanın 250'si terör örgütünün propagandasını yapmak.
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler