YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dokunulmazlığı kaldırılan vekiller için süreç nasıl işleyecek?
Mecliste gerçekleştirilen oylama sonrasında dokunulmazlıkları kaldırılan 148 milletvekili, dosyaları ilgili mahkemelere iletilerek yargılanacak.
Dokunulmazlığı kaldırılan vekiller için süreç nasıl işleyecek?
21 Mayıs 2016 / 22:45 Güncelleme: 21 Mayıs 2016 / 22:46

NTV'de yer alan habere göre, Dokunulmazlıkları bir kereliğine kaldıran Anayasa değişiklik teklifi Meclis'ten referanduma gerek kalmayacak şekilde geçti.

AK Parti'den 29, CHP'den 55, HDP'den 53, MHP'den 10 ve bir bağımsız olmak üzere 148 milletvekilinin dokunulmazlığı kaldırıldı.

O isimler arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da bulunuyor. 

Bu miletvekilleri hakkında Meclis'te, Adalet Bakanlığı'nda ve Başbakanlık'ta toplam 787 dosya bulunuyor. 

Yasa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayından sonra Resmi Gazete'de yayınlanacak ve süreç başlayacak. 15 gün içinde dosyalar ilgili mahkemelere iletilerek, dokunulmazlığı kaldırılan milletvekilleri yargılanacak.

Meclis'e ulaşmış bulunan dosyaların 216'sı terör suçlarından, 201'i hakaret suçundan, 55'i suçu ve suçluyu övme, 24'ü de halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek suçlamasıyla hazırlanmış fezlekeler.

Terör suçlarıyla ilgili fezlekelerin büyük çoğunluğu HDP'lilere ait bulunuyor. 
Dokunulmazlıkları kaldırıldığı için milletvekilleri şimdi haklarında suçlamalarla ilgili ifadeye çağrılabilecek. Mahkemeler tutuklu yargılama kararı verebilecek.

Yargılama sonucunda hüküm giyenlerin bu cezalar kesinleşip genel kurulda okunduktan sonra milletvekilliği düşecek. 

Taksirli suçlar hariç bir yıldan fazla ağır hapis cezası alanlar, terör suçlarından hüküm giyenler bir daha milletvekili adayı olamayacak.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler