YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Doğu ve G.Doğu'da yaşayanların en sevdiği lider Başbakan Erdoğan!
Doğu ve G.Doğu'da yaşayanların en sevdiği lider Başbakan Erdoğan!
Doğu ve G.Doğu'da yaşayanların en sevdiği lider Başbakan Erdoğan!
18 Kasım 2008 / 21:12 Güncelleme: 18 Kasım 2008 / 00:00

İHH İnsani Yardım Vakfı, Doğu ve Güneydoğu meselesi çözümüne o bölgede yaşayan ve o bölgeden göçmüş kişilerin tespit ve önerilerinden yola çıkarak katkı sağlamak ve bu verilerden hareketle bölgeye dair yoksulluğu giderici projeler üretmek amacıyla hazırlattığı "Kendi Dilinden Doğu ve Güneydoğu Anadolu Yoksulluk ve Sosyal Durum" isimli araştırma, Barcelo Eresin Otel'de düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı. Araştırmaya danışmanlık yapan Doç. Dr. Ferhat Kentel ile sosyolog Ali Bulaç da basın toplantısına katıldı.


GENAR Araştırma Eğitim ve Danışmanlık şirketinin yaptığı araştırma, Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinde bu yılın haziran ve eylül ayları arasında 3 bin 782 kişi ile yüz yüze anket, 341 kişi ile derinlemesine görüşme ve 42 kişi ile odak grup çalışmaları yapılarak hazırlandı.


Araştırmaya göre Doğu ve Güneydoğu illerinde yaşayanların en sevdiği lider yüzde 20,1'le Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. Erdoğan'ın ardından en çok sevilen kişi ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül. Abdullah Gül'ü ise eski Cumhurbaşkanı Turgut Özal ile DTP Genel Başkanı Ahmet Türk izliyor. Doğulu vatandaşların en sevdiği lider sıralamasında Atatürk beşinci sırada yer aldı. Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir en çok sevilenler sıralamasında altıncı. Baydemir'i sırayla Bülent Arınç, Deniz Baykal, Devlet Bahçeli, Leyla Zana, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan ve Adnan Menderes takip ediyor. Bu araştırmada en ilginç noktalardan bir tanesi ise Abdullah Çatlı. Araştırmaya katılan 2 bin 512 Doğulu vatandaştan 24'ü en sevdiği lider olarak Abdullah Çatlı'yı göstermiş. Terör örgütü PKK'nın ele başı Abdullah Öcalan ise Çatlı'dan daha az seviliyor. En sevilen lider olarak Öcalan sadece 16 kişinin oyunu alabilmiş.


"Siyasal temsilde kim önde?" sorusu da dikkat çekici sonuçları ortaya serdi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşayan vatandaşların büyük kısmı kendilerine temsil eden bir siyasi yapı görmediğini belirtiyor. Katılımcıların yüzde 45,2'si kendilerinin "Hiç kimse"nin temsil etmediğini düşünüyor. Katılımcıların yüzde 24,1'i kendilerini AK Parti'nin temsil ettiğini belirtirken yüzde 7,8'i Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı tercih ediyor. Doğulu vatandaşların yüzde 7,5'i DTP milletvekillerinin kendilerini temsil ettiğine inanıyor. Yüzde 5,2'si ise bölge milletvekillerini tercih ediyor. "Bizi CHP temsil ediyor" diyenlerin oranı yüzde 1,7.


Araştırma katılan vatandaşların yüzde 88,9'u kendilerini bir aşirete ait hissetmiyor. Sadece yüzde 11,1, "Ben aşiret üyesiyim" diyebiliyor. Vatandaşların yüzde 47,5'i aşiretlerin aldığı kararların kendilerini bağlamadığını düşünüyor.


Katılımcıların yüzde 53,8'i bir dine inandığını ve ibadetlerin tümünü yerine getirdiğini belirtiyor. Yüzde 28,5 bir dine inandığını ancak ibadetlerin bir kısmını yerine getirebildiğini söylüyor.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler