YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır'dan BDP'ye kötü haber
Diyarbakır'da kürt derneği olarak bilinen Legerina Kurden Demokrat (LKD) derneği sözcüsü Sertaç Bucak, BDP'nin kendi tabanının sesine kulak vermediğini ve siyassetten kaçtığını söyledi...
Diyarbakır'dan BDP'ye kötü haber
19 Temmuz 2010 / 13:01 Güncelleme: 19 Temmuz 2010 / 13:04

12 Eylül'de yapılacak olan referandumu boykot etmeye hazırlanan Barış ve Demokrasi Partisi'ne kendi kalesi olarak gördüğü Diyarbakır'dan kötü haber geldi. Diyarbakır'da kürt derneği olarak bilinen Legerina Kurden Demokrat (LKD) derneği sözcüsü Sertaç Bucak, BDP'nin kendi tabanının sesine kulak vermediğini ve siyassetten kaçtığını söyledi.

Tüm Türkiye'de 12 Eylül'de yapılacak Anasaya değişikliği seçimlerine kilitlenirken, siyasi partilerde kendi seçmenlerinin yoğun olduğu yerlerde mitingler yapmaya hazırlanıyor. Diyarbakır'da yaklaşık iki ay önce kurulan, sözcülüğünü eski Hak-Par Genel Başkanın yaptığı ve büyük bir seçmen kitlesi olan Legerina Kurden Demokrat (LKD) Türkçe adı "Demokrat Kürtlerin Arayışı" olan dernek BDP'nin refanduma duruşuna tepki gösterdi. 12 Eylül'de yapılacak olan refarundumu boykot etmeye hazırlanan BDP seçminin yoğun olduğu ve kalesi olarak gördüğü Diyarbakır'dn kötü haber geldi.

LKD derneği refarndum ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Basın açıklamasını okuyan LKD sözcüsü Sertaç Bucak, "Vesayetin ve statükonun savunuculuğunu yapan başta CHP ve MHP olmak üzere diğerlerinin "hayır" tavrı bizi şaşırtmadı. Ancak aklını ve vicdanını askıya alan Barış ve Demokrasi Partisi'(BDP) yönetimi ise "Boykot" çağrısında bulunuyor. Paket neler içermiyor ve neler içermelidir noktasına kilitlenen BDP, tabanının sesine kulak vermiyor. Siyasetten kaçıyor. Değişiklik paketinde Kürtlere özel düzenlemelerin olmadığı doğrudur. "Kürt Sorunu Çözülmeden Demokrasi Sorunu Çözülmez" önkabulü elbette ki doğrudur. Ama Kürt Sorununun sivilleşme, İnsan Hakları ve Demokrasi ile doğrudan ilgili olduğu; Kürt Sorununun sivil, demokratik, siyasal çözümüne demokratik bir ortamın daha doğru imkanlar sunacağıda gerçektir. Kaldı ki hiçbir demokrat, dünyanın neresinde olursa olsun demokrasiyi ilgilendiren hiçbir soruna karşı ilgisiz kalamaz. Türkiye'nin demokrasi sorunu sadece Türkiye Kürtlerini değil dünyadaki tüm Kürtleri ve dünyadaki tüm demokrasi güçlerini ilgilendirmektedir. Bu nedenlerle 12 Eylül askeri darbe anayasasının tümden kaldırılması yönünde önemli bir adım olduğu için, vesayetçi rejimde önemli gedikler açacağı için, demokratikleşmeye dair her girişimi önemsediğimiz ve desteklemek gerektiğine inandığımız için, 86 yıllık devlet politikasının birinci derecede mağduru Kürt halkı olduğu için, Başta halkımız olmak üzere tüm demokrasi güçlerini, statükonun mağduru herkesi 12 Eylül 2010 günü yapılacak Referandumunda Anayasa Paketine Evet oyu vermeye çağırıyoruz."dedi. (İHA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler