YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Diyarbakır'da 400 dernek IŞİD'e eleman yetiştiriyor"
Hür Dava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, IŞİD'in asıl hedefinin bizzat İslam olduğunu ve HDP Diyarbakır İl Başkanı'nın, Diyarbakır'da 400 derneğin IŞİD'e eleman yetiştrdiğini açıkladığını belirtti.
"Diyarbakır'da 400 dernek IŞİD'e eleman yetiştiriyor"
16 Ekim 2014 / 02:06 Güncelleme: 16 Ekim 2014 / 10:38

Kanal A'da yayınlanan ve Mehmet Toprak'ın sunduğu 'Sınır İhlali' programının bu haftaki konuğu Hür Dava Partisi Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu idi.

Yapıcıoğlu açıklamasında; izinsiz IŞİD gösterilerinin perde arkasına değindi ve HDP Diyarbakır İl Başkanı'nın açıklamasını hatırlattı. Yapıcıoğlu konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

Diyarbakır'da 400 dernek IŞİD'e eleman yetiştiriyor

HDP Diyarbakır İl Başkanı, bu olayların başlamasından birkaç gün önce şunları söyledi: "IŞİD'e destek veren, IŞİD'e militan yetiştiren sadece Diyarbakır'da bile 400 tane dernek var." Bunların listeleri de var. Ne kadar İslami destek varsa IŞİD'e eleman yetiştiriyormuş.

Kimmiş bu dernekler? Hiçbir siyasi partiye yakın olmayan sadece İslam kültürü üzerine kurulmuş ve çocuklara eğitim amaçlı faaliyet gösteren dernekler. Sadece İslami oluşumlar. Yani Müslüman eşittir IŞİD. Müslümanlar eşittir cinayet, bunlar katildir. Diyorlar ki; "IŞDİ'in yaptığını siz neden garipsiyorsunuz? Bu bin 400 yıldır böyle." Ne demek bu bin 400 yıldır böyle? Direk Müslümanlığı hedef alıyorlar.

İsmini ağzıma almak istemiyorum, bir tane kendini bilmez birinin twitini okuyorum: "Diyarbakır'da yobaz Kürtler de halka saldırıyor. Bu mücadele, Türkiye'nin yobazlığa teslim olup olmama meselesidir, gerisi fasa fiso" ( Twiti atan Gazeteci Ceyda Karan) olay bu. Yani sadece hedef Hüda Par değildi. Hedeflerine koydukları kesimin bir bölümünü Hüda Par temsil ediyordu ama tamamını değil.

Hedef İslam'ın ta kendisi

Hüda Par siyasi bir parti olduğu için hedef seçilmedi. Birileri söylüyor işte; "Tabanları kayacaktır, şöyle böyle olacaktır, onlara siyasi rakip olacaktır." Mesele o değil. Mesele, Hüda Par'ın İslami kimliğidir. Mesele, Hüda Par'ın İslamı referans alan bir parti oluşudur. Mesele Hüda Par'ın veya ona yakın olan cemiyetlerin yaptıkları İslami faaliyetlerdir. Hüda Par'ın şahsında aslında direk İslam'a saldırıdır. Bugün yine İslam'a hakaret eden açıklamalar yaptılar. Direk olarak, 'Ben İslam'a saldıracağım' diyemedikleri için hedefi parçalıyorlar, şeytanlaştırıyorlar, bütün bir İslam'a saldırıyorlar. Çünkü bu onların ideolojilerinde var. Dedeleri Marx'ın alt yapıyı üst yapıyı belirlemesi düşüncesinde yatar.

Dolayısıyla kendilerine ayak bağı olarak Hüda Par'ı değil İslamı görüyorlar. İslam'ın olduğu, anlaşıldığı, özünün oturduğu bir yerde Marksist bir ideolojinin oturması mümkün değil.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler