YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Diyarbakır Belediyesi'nde 78 milyon kayıp
Diyarbakır Belediyesi'nde 78 milyon kayıp
27 Mayıs 2015 15:44
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nde 2014 hesap tablosundaki gelirler 390 milyon TL, giderler ise 312 milyon TL olarak kayıtlara geçti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Mali Hizmetler Dairesi Başkan Vekili İzzettin Özkorkmaz tarafından imzalanan mühürlü 2014 kesin hesap tablosundaki gelirleri 390 milyon TL, giderleri ise 312 milyon TL olarak kayıtlara geçerken, arada 78 milyon TL’lik bir kayıp olduğu ortaya çıktı.  

HDP, önce kayıp 78 milyonun hesabını versin

AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve Milletvekili Adayı Oya Eronat, Akit’e “HDP’li Diyarbakır Belediyesi’nin 2014 kesin hesap tablosu üzerinde yaptığı çalışmasının sonuçlarını açıklarken şunları söyledi: “2014 yılında net gelir 390 milyon lira, yani eski para 390 trilyon lira, gider ise 312 milyon lira, yani eski para 312 trilyon lira. Arada 78 trilyon liralık bir açık var. Diyarbakır’ın çöpü doğru dürüst toplanmaz, suyu pahalı, belediye hizmeti denilen bir şey neredeyse yok. Peki, devlet sana ayrım yapmamış bu parayı göndermiş, tam 390 trilyon liralık gelirin olmuş. Gider tablonu inceliyoruz, 312 trilyon lira harcamışsın. Peki aradaki 78 trilyon nereye gitti? ‘Hizmet’ denilen yapının önde gelenlerini ağırlarken, vatandaşa ‘hizmet’i niye düşünmedin? Bu para nerede? Ortadaki kayıp 78 trilyonun hesabı verilmeli. Kayıp 78 trilyon malum işlerde mi kullanıldı, hizmette kullanılmadığına göre!”

Para var ama vatandaşa hizmet yok

Diyarbakırlı vatandaşlar da belediye hizmetlerinden şikayetçi. Yeni Akit ekibinin konuştuğu birçok vatandaşın görüşü, HDP’li belediyenin şehrin alt yapısı ve kalkınması için çaba harcamadığı yönünde. Temizlik hizmetleri konusunda büyük şikayetler var. Vatandaşlar “belediyeler vatandaşa hizmet için vardır. Bunların siyaset yapmaktan ve ortamı germekten başka bir şey yaptıkları yok. Yanıbaşımızdaki iller bir bir kalkınıp ilerlerken Diyarbakır yerinde sayıyor. Kuru sloganla hizmet olmuyor. Milletin verdiği oyu hizmet için değil, başka amaçlarla kullanıyorlar. Bu kafayla giderlerse Diyarbakırlılar seçimlerde bunlara gereken dersi verir” dediler.

Kışanak sessiz

Akit, HDP’li Diyarbakır Belediyesi’nin 2014 bütçesindeki kayıp 78 milyon (eski parayla 78 trilyon) TL’nin nereye harcandığına ilişkin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı aradı. Başkanın Özel Kalem Müdürlüğü Kışanak’ın toplantıda olduğunu söyledi. Bunun üzerine sorularımızı mail yoluyla Başkan Gülten Kışanak’a ilettik ama sorularımıza herhangi bir cevap gelmedi.

Tehditle seçim kazanmaya çalışıyorlar

Oya Eronat, Akit’e konuşurken, HDP’lilerin vatandaşa yönelik tehditleri hakkında da bilgiler verdi. Eronat konu hakkında şunları söyledi: “Evlere belli saatten sonra iki erkek bir bayan tarzında geliyorlar. Sözde anket çalışması. Israrla vatandaştan hangi partiye oy vereceğini soruyorlar. Aldıkları cevap, AK Parti ise ellerindeki kâğıda özel işaret koyuyorlar ve tehditvâri konuşuyorlar. Özel olarak da ‘sizi işaretliyoruz’ diyorlar.

Korku salmak istiyorlar. Sebebi belli, bunlar bitmeye başladı, panik bundan. İnsanlara gece yarısı gözdağı vererek tehdit ediyorlar. Köylere yapılan baskılar malûm. Köylere gidip, ‘Bir oy bile eksik olursa, sizi yok ederiz!’ diyorlar. Söylemleri ‘insanları nasıl kandırabiliriz’ üzerine. Batı’da cici çocuk, Doğu’da Dalton. Kendilerine güvenleri yok, silaha sarılıyorlar. Geçen seçimde Selahattin Demirtaş hani ‘sandıkta baskı varsa beni arayın’ demiş. Bizim arkadaşlardan arayan olmuş, cep telefonu kapalı! Böyle adamlar bunlar!”

 

YENİ AKİT

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler