YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri'den '15 Türk'le ilgili açıklama
Dışişleri'den '15 Türk'le ilgili açıklama
18 Haziran 2014 21:07
Dışişleri Bakanlığı, Irak'ta15 Türk vatandaşının kaçırıldığına dair teyitli bir bilginin olmadığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan bilgilendirme toplantısında, Irak'taki son durumla ilgili bilgiler paylaşıldı. Basra Konsolosluğu'ndaki 10 personelin Kuveyt üzerinden Türkiye'ye döndüğü kaydedilerek, Musul'da ise durumun aynı olduğu ifade edildi.Bir hafta içinde Musul'da 500 binden fazla kişinin Kuzey Irak'a kaçtığı kaydedilerek, Erbil'de ise 100 bin kişinin olduğu açıklandı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Cidde, Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar ve Irak Dışişleri Bakanları ve Birleşmiş Milletler Irak Temsilcisi ile görüştüğü ifade edilen açıklamada, Irak Dışişleri Bakanı Zebari ile görüşmesinde Davutoğlu'nun Zebari'yi Türkiye'nin yaptığı çalışmalar hakkında bilgilendirdiği ve yardım konusunda bilgilendirme yaptığı vurgulandı.

15 Türk vatandaşının kaçırıldığına dair teyit edilmiş bir bilginin olmadığına dikkat çekilerek, Irak'ta kaos ortamının devam ettiği kaydedildi. Uluslararası Nakliyatçılar Derneği yetkililerinin bakanlık ile temasa geçtiği belirtilerek, UND'nin Irak sınırına görevli göndereceği bildirildi. Türkiye'den çıkan TIR sayısının bin 123, Türkiye'ye giren TIR sayısının bin 552 olduğu ve Irak'ta şu anda 9 bin 690 TIR'ın olduğu aktarıldı.
Türk Hava Yolları ile 11-18 Haziran tarihleri arasında 85 bebek ile 6 bin 990 kişinin Irak'tan Türkiye'ye geldiği açıklanırken, karayolu ile Türkiye'ye gelen kişi sayısını 31 bin 308 olduğu belirtildi. Ayrıca, Türkiye'den Irak'a 11-18 Haziran tarihleri arasında 4 bin 540 kişinin ve 58 bebeğin gittiği kaydedildi.

Son 3-4 gün içinde 71 kişinin büyükelçilikten yardım istediği aktarılırken, bilet almak isteyenlere de yardım edildiği ifade edildi. Irak’ta 15 vilayette 3 bin-4 bin Türk vatandaşının olduğu bildirildi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler