YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri Bakanlığı'ndan John Kirby'ye PYD tepkisi
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç ABD Dışişleri Sözcüsü John Kirby'nin Türkiye ile terör örgütü PYD'yi aynı kefeye koyan açıklamalarını hayretle karşıladıklarını söyledi.
Dışişleri Bakanlığı'ndan John Kirby'ye PYD tepkisi
15 Şubat 2016 / 12:57 Güncelleme: 15 Şubat 2016 / 13:34

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, ABD’li mevkidaşı John Kirby’nin Türkiye ve PYD’nin top atışlarını durdurmasına yönelik çağrısına ilişkin, “Kirby’nin müttefiki Türkiye ile bir terör örgütünü aynı kefeye koyan açıklamalarını hayretle karşıladık” dedi. 

Bilgiç, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby’nin hafta sonu yaptığı açıklamada, Türkiye ve PYD güçlerinin top atışlarını durdurmasına yönelik çağrısını değerlendirmesi istenen Bilgiç, Türkiye’nin, terörden çok çeken bir ülke olarak terörle mücadele için yaptıklarının ortada olduğunu dile getirdi.

Bilgiç, “Kirby’nin müttefiki Türkiye ile bir terör örgütünü aynı kefeye koyan açıklamalarını hayretle karşıladık” diye konuştu. 

Kirby’nin açıklamalarını şiddetle protesto ettiklerinin de altını çizen Bilgiç, açıklamanın ardından bu düşüncelerini ABD makamlarına ilettiklerini kaydetti.

Bilgiç, Türkiye’nin özellikle Kandil’le irtibatı olan PYD’ye yönelik politikasının ortada olduğunu ifade ederek, geçen günlerdeki Türkiye ziyaretinde ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’a zaten PYD’nin terör örgütü PKK ile ilişkisine yönelik gerekli belge ve dökümanların verildiğini de hatırlattı. 

Bilgiç, PYD’nin Azez bölgesi ve ılımlı muhalefete saldırmasının da kabul edilemeyeceğini vurguladı.

 

AA

 // Rasim DUMAN
Aksamlari Zafer KİRAZ'in sundugu TRT haberlerini seyrediyorum, her aksam mutlaka ABD veya İNGİLTERE'den, onlari sempatik gostermeye matuf "sosyal icerikli" haberler veriyor. Hem de oyle istahli ve "mest" bir tavirla veriyor ki, adeta "ABD'yi tenkidde biraz fazla mi ileri gidiyorum" diye dusunmeye basliyorum. Numan KURTULMUS beyin dikkatini cekmiyor mu ?! Maalesef bizim cenahta da bu "illet" devam ediyor....
15 Şubat 2016 13:46
 // Rasim DUMAN
ABD Bizim hicbir zaman "muttefikimiz" olmadi. Turkiye'de sekuler-laik-Kemalist zihniyetin, aziz milletimizi zapturapt altinda tutmasi icin elinden gelen her senaati isledi. 1960, 1971, 1980 ve 1997 darbelerinin azmettiricisi oldu. Turkiye'nin en zor zamanlarinda, hanceri yandan soktu. Mesela 1974 Kibris Harekati'ndan sinra, Turkiye'ye ambargo koydu. Onlarin yaptiklarini saymaya kalksam, kutuphane dolusu kitap yazmam gerekir....
15 Şubat 2016 13:38
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler