YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri Bakanlığı'ndan Eren Erdem'e kınama
Dışişleri Bakanlığı'ndan Eren Erdem'e kınama
18 Aralık 2015 19:30
Dışişleri Sözcüsü Bilgiç'ten 'sarin gazı' konusunda açıklama yaptı, Bilgiç, "Asılsız söylentilerin karalama kampanyası dahilinde yayılmaya çalışılmasını esefle kınıyoruz" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Rus basınına "Türkiye üzerinden terör örgütü DAEŞ'e sarin gazı üretiminde kullanılan malzemeler ulaştırıldığı ve Makine Kimya Endüstrisi Kurumu'nun kimyasal silah ürettiği" yönünde demeçler verilmesini ve "asılsız söylentilerin karalama kampanyası dahilinde yayılmaya çalışılmasını" kınadı.

Bilgiç CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem'in Rus kanalı RT'de yer alan röportajındaki iddialarına ilişkin bir soruya cevabında şunları kaydetti:

"Türkiye, kimyasal silahların geliştirilmesinin, üretiminin, stoklanmasının ve kullanımının yasaklanması ve bunların imhası ile ilgili sözleşmeye taraftır ve sözleşmeden doğan tüm yükümlülüklerini titizlikle yerine getirmektedir. Bir iktisadi devlet teşekkülü olan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, sadece ilgili mevzuat dahilinde ve tamamen meşru alanlarda faaliyet göstermektedir. Yabancı bir ülkenin propaganda faaliyetini yürüten medya unsurlarına, herhangi bir somut kanıt bulunmaksızın, ülkemizin ve kurumlarımızın itibarını hedef alan sorumsuzca demeçler verilmesini ve bu surette hiçbir gerçeğe dayanmayan, tamamen asılsız söylentilerin bir karalama kampanyası dahilinde yayılmaya çalışılmasını esefle karşılıyor ve kınıyoruz."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler