YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri Bakanı Çavuşoüğlu'ndan Doğu Perinçek'e destek
Dışişleri Bakanı Çavuşoüğlu'ndan Doğu Perinçek'e destek
28 Ocak 2015 20:18
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AİHM'deki Doğru Perinçek davası ile ilgili olarak, Bu dava aslında sözde soykırımla ilgili bir dava değil, ifade özgürlüğüyle ilgili bir davadır" dedi.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi'ndeki "Perinçek Davasının", aslında sözde soykırımla ilgili değil, ifade özgürlüğüyle ilgili olduğunu söyledi. 

Resmi temaslar gerçekleştirmek üzere Türkmenistan'da bulunan Çavuşoğlu, Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi'ndeki "Perinçek Davası" ile ilgili değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, bu konuda AİHM Küçük Daire'nin verdiği kararın son derece net olduğunu anımsatarak, "İsviçre'nin aldığı kararlar ve çıkardığı kanun, ifade özgürlüğüyle çelişiyor. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin içtihatlarıyla çelişiyor. Bugün görülen dava da bu yöndedir. Bu dava aslında sözde soykırımla ilgili bir dava değil, ifade özgürlüğü ile ilgili bir davadır" dedi. 

Çavuşoğlu, davaya müdahil olduğu için Türkiye'nin, hem yazılı bir şekilde görüşünü bildirerek savunmasını yaptığını hem de Türkiye'nin avukatının ifade özgürlüğünü ön plana çıkararak bugün sözlü savunmasını yaptığını kaydetti.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin mahkemenin kararlarına önceden ipotek koymak istemediğini vurgulayarak, "Umarım alt mahkemenin aldığı karar Büyük Mahkeme'de de onaylanır" değerlendirmesinde bulundu. 

Ermenistan'ın tutumu 

Ermenistan'ın ve Ermeni lobisinin 2015'de üçüncü ülkeler nezdinde çabalarının arttığını belirten Çavuşoğlu, özellikle işin kolayına kaçarak ve Türkiye'nin bugüne kadar yaptığı önerilere sıcak bakmayarak, siyasi yollarla sonuç elde etmeye çalışan bir Ermenistan ve diasporası olduğunu söyledi.

Türkiye'nin ortak komisyon kurma teklifinde bulunduğunu ve bilim adamlarının bu işi araştırmasını önerdiğini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları söyledi: 

"Biz, 'sonucu ne olursa olsun kabul edelim' dedik. Geçen sene sayın cumhurbaşkanımızın, başbakan olarak yaptığı açıklama, ezber bozan bir açıklamaydı. Buna benzer iyi niyetli çabalarımızı da tüm dünya gördü. Biz, bu olaya insani boyuttan bakıyoruz. Kesinlikle böylesine bir trajedinin siyasallaştırılmasına da karşıyız. Tabii Ermenistan'ın bu çabalarına karşı içeride ve dışarıda bulduğu destekler de var maalesef, bunu da üzülerek söylüyoruz. Biz de tedbirlerimizi alıyoruz. Dışişleri Bakanlığı ve diğer bakanlıklarımız koordineli bir şekilde siyasi, diplomatik ve kültürel çalışmaları yapıyoruz."

medyamız
 // can
medyamız yerli Çipras çıkarma gayretinde...
28 Ocak 2015 Çarşamba 22:41
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler