YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Ürdün'de
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Ürdün'de
09 Eylül 2014 12:16
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ürdün'deki Türk işadamları ile biraraya geldi.

Ortadoğu temasları çerçevesinde Ürdün'ün başkenti Amman'a gelen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye'nin Amman Büyükelçiliği Rezidansı'nda Türk işadamları ile görüştü.

Çavuşoğlu, işadamları ile tek tek tanışarak, Ürdün'deki yatırımları hakkında bilgi aldı.

Bakan Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı olarak ilk tek ziyaretini Ürdün'e gerçekleştirme sebebini şöyle açıkladı:

"Bu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ziyaretinde ve Nato Zirvesi'nde refaket ettikten sonra yaptığım ilk ziyaret. Dışişleri Bakanı olarak atandığımda beni ilk arayarak tebrik ve davet eden Ürdün Dışişleri Bakanı Nasır Cudeh olmuştu. Bu yüzden, Dışişleri Bakanı olarak ilk tek ziyaretimi Ürdün'e yaptım."

Ürdün ile Türkiye ilişkilerini "mükemmel" olarak tanımlayan Bakan Çavuşoğlu, "Ticari ilişkilerimiz daha da ilerlemeli. Ürdün'ün Türkiye'ye yatırımı 4 kat artmış ama Türkiye'nin Ürdün'e yatırımı 2 kat artmış, bunun artması lazım. Ticari ilişkilerimizin artması, stratejik ortaklık anlaşması yapılması için teklif verdim. Bu anlaşma, Sayın Başbakanımız ve Ürdün Başbakanı ve iki ülke bakanları ile gerçekleştirilecek" dedi.

Çavuşoğlu, iki ülke ararsında karşılıklı ziyaretlerin artarak devam edeceğini belirterek, siyasi, ticari, eğitim ve turizm alanlarında ilişkilerin gelişeceğini söyledi.

Türkiye'nin Amman Büyüleçisi Sedat Önal da Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun, Amman ziyaretinden duyduğu onuru dile getirdi.

Dışişleri Bakanı olarak ilk tek ziyaretine Ürdün'den başlayan Çavuşoğlu,Amman'daki resmi görüşmelerinin ardından Bahreyn'e geçecek.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler