YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışişleri Bakanı Babacan, Rusya Dışişleri Bakanı L
Dışişleri Bakanı Babacan, Rusya Dışişleri Bakanı L
Dışişleri Bakanı Babacan, Rusya Dışişleri Bakanı L
02 Eylül 2008 / 14:54 Güncelleme: 02 Eylül 2008 / 00:00

Dışişleri Bakanı Babacan, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'u kabul etti. Her iki bakan da iki ülkenin ticari ilişklerine vurgu yaptı.


Babacan ve Lavrov görüşmenin ardından gazetecileri karşısına geçti. Babacan yaptığı açıklamada şunları kaydetti:


"Türkiye ve Rusya dost iki ülkedir. Bizim çok yönlü bir işbirlşiği anlayışımız vardır. Rusya ile ilişilerimize büyük değer atfetmekteyiz. İkili ticari ilişkilerimiz üst düzeydedir. Rusya, Türkiye'nin birinci ticaret ortağıdır.


Beşeri ilişkiler de hızla gelişmekte. Rusya'dan gelen turist sayısı artmıştır.


Son dönemde ortaya çıkan Rus gümrüklerindeki sorunu değerli dostumla ele aldık. Sorunun Rus tarafından beklediğimiz esneklik sayesinde aşılacağına inanıyoruz.


Görüşmede ortak bölgesel sorunları haklkında görüş alışverişinde bulunduk. Kafkasya'daki barış ve istikrar Türkiye açısından hayati önem taşımaktadır. Sorunların barışçıl yollardan çözümü için gayret göstereceğiz.


Daha önce de açıkladığımız gibi. Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne önem vermekteyiz. "


Konuk Bakan Lavrov da bölgede barışın egemen olmasını dilediklerini belirtti. Lavrov, her iki ülkenin ticaris ilişkilerinin en üst düzeyde olduğuna işaret etti ve Kafkasya'daki durum için şunları kaydetti: "Ankara'nın istikrar ve işbirliği çalışmalarına olumlu yaklaşıyoruz. Güney Osetya'ya karşı saldırıların olumsuz etkilerinini ortadan kaldırılması gerekiyor. Kafkasya girişimi konusunda çalışmları sürdürmek istiyoruz."


DOĞALGAZI KESMEK ÇILGINCA


Bir gazetecinin petrol ve doğalgaz akışını kesilip kesilmeyeceğini sorması üzerine Lavrov, "Doğalgazı kesmek çılgınca. Rusya herhangi bir suretle petrol ve gaz konusunda tek bir anlaşma ihlali yapmamıştır. " yanıtını verdi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler