YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dışarıda dost, içeride ise barışı çoğaltacağız
Dışarıda dost, içeride ise barışı çoğaltacağız
14 Temmuz 2016 05:45
Çözüm süreci ve beraberindeki süreçte Türkiye'nin attığı adımlarla istikrarını artırarak sürdüreceğini ifade eden Siyasal Analist ve Yazar Mahmut Şimşek, Türkiye'nin dışarıda dost içeride ise barışı çoğaltacağını ifade etti.

Kanal A'da yayınlanan bu hafta Bayram Zilan'ın moderatörlüğünü yaptığı 'A Politik' programına konuk olan AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri ve Siyasal Analist ve Yazar Mahmut Şimşek sonlandırılan çözüm süreci ve etkilerine dair değerlendirmelerde bulundular.

İşte programdan önemli satırbaşları:

KÜRT HALKI TERÖRE EN NET TEPKİYİ GÖSTERDİ

Çözüm süreciyle birlikte Kürt halkının, teröristlere karşı tepkisini net bir şekilde ortaya koyduğunu ve artık terör örgütünden gitgide uzaklaştığını ifade eden Kayatürk, "Çözüm süreci olmasaydı bugün terör örgütüne karşı verdiğimiz mücadelede başarılı olamazdık. 

Bölge insanı terör örgütüne, 'Bakın, bu insanlar, bu hükümet, Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları ellerinden geleni yaptı, gelin silahı bırakın, insan ölüyor, insanlarınız ölüyor bu doğru değil. Ama siz orada durmadınız. Şu an başınıza geleni hak ediyorsunuz' diyor ve bölge insanının yanında durmuyor ve örgütten kitlesel bir şekilde uzaklaşıyor. 

Gelinen noktada, çözüm süreci gerektiği noktada çözüm sürecini önerdik. Rafa kalkması gerektiği zamanda da gereğini yaptık. Seçim olmuş, siz 80 milletvekili çıkarmışsınız, o süreçte MHP dahil bütün partilerle koalisyon yapacağınızı söylüyorsunuz HDP olarak, ama AK Parti'den uzak duruyorsunuz. 

Onun da dışında geçmişte, seni başkan yaptırmayacağız dediniz, size puanlar getirdi ama seçim bittikten sonra 12 yıldır Kürt meselesinden Osmanlı'dan bugüne kadar bu kadar büyük adımları atamamış olan bir hareket ve o hareketin liderine siz düşmanca tavır içerisine girerseniz, Kürt halkı sizi terk eder" şeklinde konuştu.

DIŞARIDA DOST, İÇERİDE İSE BARIŞI ÇOĞALTACAĞIZ

Çözüm süreciyle birlikte Türkiye'nin attığı adımlarla içeride ve dışarıda bir istikrar sürekliliği sağladığını belirten Mahmut Şimşek, "Çözüm sürecini cesaretle ortaya koyan yardım ve yataklıktan korkan bir halktık biz. Kendi çocuğumuzun adını söylemekten korkardık. Son 15 yılda ülkede Kürtler isimleriyle çağırıldı. Birbirini anlayan halklar olduk. Şimdi benim siyasetçim, parlamento Türkiye'nin yarınını konuşmuyor. 

Peki çözüm süreci nedir, neden çözüm sürecine evet demek durumundaydık dersek, Türkiye öyle bir durumdaki Türkiye insanının cenneti ve cehennemi dilinin ucundayız. Öyle esnek, öyle korkak ve dürüst olmak zorundayız. Bu cenneti ve cehennemi biz oluşturacağız. Dolayısıyla ulus devletin kurulduğu, Osmanlı'nın küllerinden doğan Türkiye'yi bir araya getiren Recep Tayyip Erdoğan'dır.

Diyoruz ki dışta dost çoğaltacağız içeride ise barışı çoğaltacağız" dedi.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler