YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Dilinin altındaki baklayı çıkar'
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'yi hazmettire hazmettire parçalamaya çalıştığını ileri sürdü.
'Dilinin altındaki baklayı çıkar'
25 Eylül 2009 / 20:24 Güncelleme: 25 Eylül 2009 / 20:33

15'inci Elma Tarım ve Kültür Festivali'ne katılmak üzere Denizli'nin Çivril ilçesine gelen Baykal, belediye ziyaretinin ardından Cumhuriyet Meydanı'nda halka hitap etti. Baykal, konuşmasında hükümetin 'demokratik açılım' çalışmalarına da değindi. Baykal, konuşmasında Başbakan Erdoğan'a ağır ithamlarda bulundu.

DİLİNİN ALTINDAKİ BAKLAYI ÇIKAR
Baykal, "İki aydır açılım deniyor, anlatıyor da anlatıyor Başbakan. Anlattıklarından bir şey çıkarabiliyor musunuz Allah aşkına? Boş konuşmayı bırak, sen iktidarsın ne yapacaksan yap, dindir anaların gözyaşlarını. Masalı bırak, dilinin altındaki baklayı çıkar da anlayalım. 'Anlat' diyoruz lafın etrafında dolaşıyor. Söyle kardeşim aklımıza yatarsa biz sana destek oluruz, söyle. Kardeşim ben bu konuya en çok kafa yormuş partiyim. Her türlü incelemeyi yaptık, kapalı kapılar ardında yapmadık." diye konuştu.

 PANKARTI OKUDU
 Baykal, şöyle devam etti; "İmralı'dan mektup geldi, açıklayabiliyor mu mektubu? Ne oldu mektup? Samimiyet yok, dürüstlük yok, açıklık yok. Niye Meclis'te konuşuyorsun? Meclis'te konuşuyorsan niye kapalı oturumda konuşuyorsun? Kim duymasın? İmralı'ya mı gitmeyecek bu konuşma? Ama millet bilmeyecek." Konuşma yaptığı alanda Anayasa'nın 3. maddesinin yazılı olduğu bir pankartı göstererek okuyan Baykal, "Anayasa'nın 3. maddesi ortada. Dili Türkçedir, bayrağı ay yıldızdır, başkenti Ankara'dır. Madde bu... Niye gelmiş bu pankart buraya? Bundan 15 yıl önce de festival vardı. Söyleyeceğimizi Anayasa'nın 3. maddesiyle söyleyelim diyorsunuz. Bunu Başbakan'a söylüyorsunuz." ifadelerini kullandı.

 İLAÇ MI, ZEHİR Mİ, ŞİFA MI ANLAYALIM
 Baykal, Başbakan Erdoğan'ın ABD'de önemli şeyler söylediğini de ifade ederek, şunları kaydetti;''Orada 'Biz bu işlere devam edeceğiz' dedi. ABD'de 'hazmede hazmede, hazmettire hazmettire' yapacağız diyor. Bu ne demek? Kafasında bir proje var anlaşılıyor. Türkiye'de projeyi bileni görmedim. Bu projeyi diyor, 'hepsini birlikte yüklenerek yaptıramam, hazmettire hazmettire yaptıracağız', milleti mutlu etmeyecek bir proje olmadığını da kabul ediyor, alıştıra alıştıra, uyuştura uyuştura sürükleyelim, hazmettire hazmettire yapalım diye düşünüyor. Kendisi de projenin milletin hayrına bir proje olmadığını biliyor, o rahatsızlığı ortadan kaldırmak için küçük dozlarda alışkanlık yaptırarak götürmeye çalışıyor. Kime neyi hazmettirmeyi düşünüyorsun? Millete hazmettirmeyi düşünüyorsan haddini bil! Seni oraya millet getirdi, kabul etmeyeceklerini hazmettirmen için değil. İlaç mı, zehir mi, şifa mı bir anlayalım. Şifa ise saklamana gerek yoktur. Ne içireceksin kardeşim? Böyle gizli kapalı kapılar arkasında? Meclis'i kapalı yapacağız. Bu iş milletin hayrına sonuca ulaşır mı? 'Kürt Açılımı' diye yola çıktı. Şimdi işi sulandırıyor. Gürcü açılımı, Çerkez açılımı, Alevi açılımı, işsizlik açılımı var, hepsini yapacağız diyor. İşi sulandırmayı bırak. Bu milleti etnik kimliklerine göre ayırmak yerine birleştireceksin milleti.''

HOLLYWOOD ARTİSTLERİ SÖYLÜYOR
Hükümetin Hollywood'dan destek bulduğuna dikkat çeken Baykal, "Hollywood'dan artist 'ben bu açılımı destekliyorum' diyor. Sen açılımı nereden biliyorsun? Bu kadar dünya meselesi içinde bu açılıma destek olma kararını nasıl aldın? Türkiye'deki bu açılıma destek olma konusunda seni kim ikna etti? Hangi memleket sevgisiyle bunları söyleme noktasına geldin? Bizim meselemiz o değil de ondan destek almaya, güç almaya çalışan onun desteğiyle bizim milletimizi ikna edeceklerini düşünen şaşkınlardır. Şu mantığa bakın. Bu yakışıyor mu Türkiye'ye, Başbakan söylemeye cesaret edemiyor. Hollywood artistleri söylüyor. Sormadan sorgulamadan bu iyidir deyip ketenpereye getirecekler bizi. Biz de peki deyip peşine takılacağız.'' dedi.

 BU TEHLİKEYİ DE BERTARAF EDECEĞİZ
 Türkiye'nin ayrıştırılması, milletin parçalanması, etnik temelde etnik kimliklere göre ulusal birliğin ayrıştırılması ifade eden Baykal, şunları kaydetti:"Türkiye'yi hazmettire hazmettire parçalamaya çalışacak. Bu tuzağa da biz düşeceğiz. CHP'de bunun peşine takılacakmış ve böylece bu oyunu daha kolay oynayacakmış. Biz milletin yanındayız. Bizim yanımız milletin birliğin bütünlüğünün yanıdır. El ele vereceğiz bu tehlikeyi de inşallah bertaraf edeceğiz."Festivale; Denizli Vali Vekili Mehmet Çapraz, CHP Genel Sekreteri Önder Sav, CHP milletvekilleri ve davetliler katıldı. Baykal, konuşmasının ardından parti otobüsünden halkı selamlayarak Çivril'den ayrıldı.
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler