YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Dezavantajlı grupların hakları genişleyecek"
"Dezavantajlı grupların hakları genişleyecek"
28 Eylül 2013 18:04
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, toplu açılış ve temel atma programları kapsamında Gaziantep’te bulundu. Burada basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, pazartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak 'Demokratikleşme Paketi' ve BM’de yaptığı temaslar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Şahin, “Temel hak ve özgürlükler, insan hakları, bütün dezavantajlı grupların haklarının genişletildiği bir süreci yaşıyoruz.” dedi.

Bakan Şahin, pazartesi günü açıklanacak Demokratikleşme Paketi hakkında bilgiler verdi. Şahin, “Pazartesi günü Sayın Başbakanımız 'Demokratikleşme Paketi'ni açıkladığı zaman göreceksiniz hep insan odaklı bakıyoruz. Temel hak ve özgürlükler, insan hakları, bütün dezavantajlı grupların haklarının genişletildiği bir süreci yaşıyoruz. Bütün yasakların kalktığı, yoksulluğun azaldığı, yolsuzluğun azaldığı bir Türkiye’yi inşa etmek için yola çıkmıştık. Hamdolsun bunu her geçen gün taçlandırarak yolumuza devam ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Bakan Şahin BM genel kurulunda yaptığı temaslar hakkında şu bilgileri verdi: “Sosyal politikalarla ilgili biz BM Genel Kurulu'ndan geliyoruz. BM’nin bu yıl ki programı kalkınmaydı, sosyal devlet anlayışıydı. BM engellilerle ilgili bir kalkınma programını daha koymamıştı. Ve o yüzden ilk kez devlet başkanları konuşmadan önce engellilerle ilgili özel bir oturum yapıldı. Biz yaptıklarımızı anlattık. O zaman hakikaten bu ülkenin yaptıkları sosyal devlet alanında yaptıkları, kimsesiz sessizlerin kimi olma, devletin şefkat eli olma, konusunda ne kadar büyük iş yaptığımızı değer ülkeleri kıyaslayarak gördük.”

"Bölgeler arası gelişmişlik farkını azaltacağız"

Güneydoğuya yapılan yatırımlardan bahseden Bakan Şahin, daha fazla hastane, daha fazla okul, daha fazla baraj ve daha fazla yatırım, daha fazla yol yaptıklarını dile getirdi. İnsana yatırım yapmayı çok önemsediklerini belirten Bakan Şahin, “Mesela biz sosyal politikalara güneydoğuda eşi vefat eden hanımlara verdiğimiz 250 bin kişinin yüzde 70’i güneydoğuya.

Yoksulluktan dolayı eğer çocuğunu okutmuyorsa, kız çocuğuna erkek çocuktan daha fazla para veriyoruz ve bunu anneye veriyoruz. Bu güneydoğu ağırlıklı. Dolayısıyla zaten biz güneydoğuyu öne çekiyoruz. Çünkü yine yola çıkarken söylediğimiz gibi bölgeler arası gelişmişlik farkını azaltacağız. Güneydoğu’da ne olacaksa, aynı şey Ege’de de, batıda da olacak, kuzeyde ne olacaksa, güneyde de o olacak. şuanda bunların hepsini hızlı bir şekilde hayata geçiriyoruz.” şeklinde konuştu.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler