YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet Bahçeli'den UEFA eleştirisi
Devlet Bahçeli'den UEFA eleştirisi
01 Temmuz 2013 17:17
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, UEFA'nın şike suçlamasından dolayı Fenerbahçe ve Beşiktaş hakkında aldığı Avrupa kupalarından men cezasını eleştirdi.

Bahçeli, UEFA Disiplin Kurulu'nun her iki takımla ilgili aldığı kararları 'önyargılı ve inandırıcılığı tartışmalı' olarak değerlendirdi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, MHP Genel Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye gündemi ile ilgili konuşan konuşa Bahçeli, "110 yıllık bir maziden süzülüp gelen Beşiktaş ile 106 yıllık bir geçmişe sahip Fenerbahçe, UEFA tarafından haksız ve peşin hükümlerle suçlanmış ve cezalandırılmıştır" dedi.

UEFA'nn bu kararının tartışılacak ve sorgulanacak birçok yanı olduğunu savunan Devlet Bahçeli, "Şike ve teşvik primi verildiği iddialarının UEFA tarafından tüm yönleriyle, adalete ve hakkaniyete riayet edilerek tetkik ve tahkik edildiğini söylemek zorlama bir yorum olacaktır. Her şeyden önce UEFA, tüzel ve gerçek kişi ayrımını gözetmemiştir" dedi.

Şahıslar ceza almazken kulüplerin cezalandırılmış olmasını sorgulayan Devlet Bahçeli, UEFA Denetleme ve Disiplin Kurulu'nun görevlendirdiği müfettişten ilave rapor istemesinin "yetersiz ve eksik bilgilerle hüküm verildiğine karine teşkil ettiğini" ifade eden Bahçeli, "Bu kararı şike iddialarıyla ilgili 'kanaat oluştu' şeklinde anlamlandırmak ise bizim açımızdan gereksiz ve gerekçesizdir" diye konuştu.

Bahçeli, şöyle devam etti: "Madem bazı şahıslarla ilgili şike iddiaları vardır, o halde yaklaşık 1 yılı bulan süredir UEFA bunu niçin tespit ve teşhis etmemiştir. Kulüplerimizin itham edilmesi, günahkar gösterilmesi ve sığ yorumlarla güvenirliğinin sabote edilmesi UEFA'nın kolaycı ve kestirme yollara tevessül ettiğinin ayan beyan kanıtıdır"

UEFA'nın kararını art niyetlilik olarak da değerlendiren Bahçeli, "Asıl üzerinde düşünülmesi ve durulması gereken Türk futbolunun ve Türk sporunun da yargılandığı, aşağılandığı ve itibarıyla oynandığı gerçeğidir. İsviçre'den, Türk futbol kulüplerini ve bunlara gönül veren milyonlarca kardeşimizi rencide etmek miyop ve muğlâk batılı anlayışın ifşasından başka bir anlama gelmemiştir. Buna da kimsenin hakkı yoktur." diye ekledi.

UEFA'nın kararlarında objektif olmadığının, Beşiktaş ve Fenerbahçe'yle birlikte incelediği Romanya'nın bir takımına karşı takındığı tarafgir bakışla da sabitlendiğini öne süren Bahçeli, "Bu iki kulübümüze ceza yağdıran bu kurumun, hemen hemen benzer konuda bir Avrupa takımına sıra gelince yelkenleri suya indirmesi ve sadece 5 yıllık bir denetimle iddiaları savuşturması çifte standardın tescilidir." ifadelerini kullandı.

TFF kendi sahasında top çevirmemeli 

Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın yaptıkları itirazlarının incelenerek doğru ve adil bir karar verilmesinin, Türk sporunun üzerindeki yükü biraz olsun hafifleteceğini dile getiren MHP Genel Başkanı, "Türkiye Futbol Federasyonu üzerine düşen sorumluğu yerine getirmeli, kendi sahasında top çevirmemelidir.

Başbakan Erdoğan geçen yılın mart ayında partisinin genel merkezinde ağırladığı UEFA Başkanı nezdinde gerekli çalışma ve girişimi yapmalı ve iki büyük kulübümüze sahip çıkmalıdır. Başbakan Erdoğan meseleye seyirci kalmamalı, Avrupa futbol lobisinin fütursuzluğuna hareketsiz durmamalıdır.

Özellikle Çarşı Grubu'nun muhalif duruşunu bahane ederek en başta Beşiktaş'a ve yöneticilerle sürtüşme gerekçesiyle Fenerbahçe'ye şaşı ve duyarsız yaklaşmamalıdır. Fenerbahçe ve Beşiktaş'a şike yaftası vurmak, bazı oyuncularını ve yöneticilerini iddialar netlik kazanmadan suçlamak kimseye, hele spor hayatına bir şey kazandırmayacaktır. Herkes bilsin ki, bu iki kulübümüze yönelik desteğimiz ve sevgimiz hiç azalmayacaktır." diye kaydetti.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler