YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet Bahçeli'den Suriyelilere vatandaşlık tepkisi: Sorumsuzluktur
MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında, Suriyelilere Türk vatandaşlığı verilmesi yönündeki iddialara çok sert tepki gösterdi
Devlet Bahçeli'den Suriyelilere vatandaşlık tepkisi: Sorumsuzluktur
12 Temmuz 2016 / 11:08 Güncelleme: 12 Temmuz 2016 / 11:20

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu.

Bahçeli'nin konuşmasının satır başları şöyle:

"Geçmiş bayramınızı tebrik ediyorum. Gönül isterdi ki bayramı huzur içinde geçirelim. Yüzler gülsün, gönüller coşsun. Zincirleme felaketler durmadı. Bizleri derinden yaralayan olaylarda bir zayıflama, azalma görülmedi. Buruk geçen Ramazan ve sonrasında aradığımız ortama ulaşabilmiş değiliz.

Bayram'ın birinci günü Giresun'da TSK'ya ait Sikorsky helikopter kaza kırımına uğramıştır. 7 vatan evladı şehit olmuş, 8 kardeşimiz de yaralanmıştır. Bölgenin elverişsiz şartlarından dolayı yaralılara ulaşmak kolay olmamıştır. Yardıma koşan tüm vatandaşlarımla iftihar ediyorum. Türk milleti çok şükür haysiyetini kaybetmemiştir. Bu imrenilecek özellik, Türkiye hasmı odakların korkulu rüyasıdır. Giresun'da sergilenen dayanışma ruhu bizi çok ümitlendirmiştir.

İNSALIK TERÖR VE ŞİDDET KARŞISINDA İMTİHANDAN GEÇİYOR

İnsanlık terör ve şiddet karşısında tarihi bir imtihandan geçmektedir. Avrupa'da başlayan karanlık çağın bir benzeri tüm dünyada tekerrür etmektedir. Küresel adalet yerlerde sürünmekte, karşılıklı hoşgörü ve saygı kriz geçirmektedir. İnsan hak ve onuru her coğrafyada çiğnenmektedir. Önyargılar güçlenmektedir. Tahammülsüzlük, vicdansızlık, vandallık korkutucu şekilde yayılmaktadır. Gelişmeler umut verici değildir.

ABD'DE POLİS ŞİDDET, AVRUPA'DA IRKÇILIK...

ABD'de polis dehşeti, Avrupa'da ırkçılık, ekonomik çalkantılar küresel huzursuzluğun en büyük işaretidir. Terör örgütleri küresel emperyalizmin emrindedir. Taşeron örgütler üzerinde coğrafyada oynamalar yapılmaktadır. İslam toplumları üzerindeki ölü toprağı da hala kalkmamıştır. Yaşananlar kaostur. Suudi Arabistan'da teröristler bombalı saldırı düzenlemiştir. Hz. Muhammed'in manevi makamı yanında gözünü kan ve nefret büyümüş caniler Allah'ın rahmetiyle cehennemde çırpına çırpına azap çekecek olanlardır. Bunların İslamla ilgisi yoktur. 

Irak'taki terör saldırılarında yüzlerce insan hayatını kaybetmiştir. Kutsal mekanlar saldırı altındadır. Suriye'de yıllardır kan akmaktadır. Srebrenitsa'da yaşananların bir örneği komşu ülkeleri kapsamıştır. IŞİD, YPG, PKK arasında hiçbir fark yoktur. Terör her yerdedir ve insanlığın başına musallat olmuştur. Türk vatanı karanlık bir tünelde, göz gözü görmez bir fırtınadadır. Pusular, tuzaklar, ağlayan analar, omuzlara alınan şehit naaşları bu milleti inim inim inletmektedir. 

'SURİYELİLERE VATANDAŞLIK' KONUSUNUN GÜNDEME GELMESİ SORUMSUZLUKTUR

Suriyelilere vatandaşlık verilmesi tartışmasını Cumhurbaşkanı'nın yaptığı konuşma ateşlemiştir. Bize göre teşekkürün içi boştur. Teşekkürü gerektirecek bir durum yoktur. Suriyelilere vatandaşlık hakkı verileceğini duyurmuştur.

Kimi zaman sığınmacı, kimi zaman mülteci olarak tanımlanan mültecilerin hukuki statüleri somutlaşmış değildir. Vatandaşlığın nasıl verileceği kanunla bellidir. Vatandaşlıkla ilgili işler Cumhurbaşkanlığı'nın yetkisi dahilinde değildir.

Ülkemize sığınanlara elbette gönlümüzü açalım. Ancak vatandaşlığı oy hesabıyla gündeme getirmek sorumsuzluktur. Suriyelilere verilecek TOKİ konutları varsa bu milletin evlatlarından niçin esirgenmiştir? Türk vatandaşları Almanya'ya kaçarak değil, davet üzerine gitmişlerdir. Suriyelilerin durumu başka, Türk vatandaşlarının pozisyonu başkadır.

CUMHURBAŞKANLIĞI MAKAMI AKLINA ESEREK HAREKET EDİLECEK MAKAM DEĞİLDİR

Suriyelilerin çıkardığı olaylar fazlalaşmaktadır. Suriyelilerin neden olduğu sosyal uyumdaki açmazlar ve ahlaki problemler toplumsal huzuru tehdit etmektedir. Cumhurbaşkanlığı, aklına eserek hareket edilecek bir makam değildir. Herkesi demokratik itirazını göstermeye çağırıyorum.

Türkiye vatandaşlığı Cumhurbaşkanı'nın keyfine bırakılmış bir unvan değildir. Türk vatandaşlığının bir saygınlığı, itibarı vardır. Buna gölge düşürmek hiçbir devlet adamının haddi değildir.

AYAĞINI DENK ALSIN

Milyonlarca Suriyeliye vatandaşlık ikramı milli birliğimize engel çıkarmak anlamına gelmektedir. Vatan Türktür, vatandaş Türktür, gelecek Türktür. Türklüğün geleceğini kırmaya kalkan kim varsa ayağını denk alsın. Türk milletinin dua ve bereketini bilmeyen nankörlerin hesabı mutlaka sorulacaktır. Türk milliyetçileri Türkiye'nin bölünmesine, kardeş kavgasına sürüklenmesi sessiz kalmayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünme teşebbüslerine sonuna kadar karşı çıkacağız."

 // Mehmet Fatih Güven
Suriyeliler hemen kamplara gitsin istemiyorum artık benim param ile bedava sağlık. Devletten maaş. İş yeri açarlar vergi vermezler. Suriye mafyası. Suriyeli hayat kadınları bizdeki yetmezmiş gibi bir de bu çıktı. 2002 den beri oy verdim akp ye ellerim kırılsaydı....
12 Temmuz 2016 19:48
yapma yaa
 // murad
yine kaybettın bahçeli...ümmetçi düşünmedıkçe islamı dusunmedıkçe kazanamayacaksın..ama nerde sende o basıret...
12 Temmuz 2016 Salı 15:43
 // harun
Sendemi nusayri sever mandacı baas kafadanmısın.Hayırdır chp ve ÎP parti binalarına heyetlerle gidip onların okunmuş çay kahvelerini içtiniz!!!!...
12 Temmuz 2016 14:26
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler