YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Destici: "İnansak yanınızda olurduk"
Destici: "İnansak yanınızda olurduk"
07 Nisan 2013 20:31
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, çözüm sürecine ilişkin "Doğru olduğuna inansak, bu işin terörü bitireceğine inansak yanınızda olurduk" dedi.

Destici, Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesinde partisinin Ege Bölgesi'ndeki illerde görevli il ve ilçe başkanlarıyla bir araya geldiği toplantıda yaptığı konuşmada, BBP'nin Türkiye'nin makus tarihini değiştirecek, ülke insanının güvenliğini, özgürlüğünü ve refahını sağlayacak projelerle, milletin muktedir iktidarını gerçekleştirmeye hazır olduğunu kaydetti.
  
BBP'lilerin her zaman zor işlere talip olduğunu dile getiren Destici, şöyle konuştu:
  
"BBP'nin kadroları 20 yıl boyunca siyaseti asla çıkar için yapmadı. Şahsi ikbal için bir siyasi hareket olmadık. BBP, var olduğu sürece, milletin çıkarını, şahsi çıkarın önüne koyacaktır. Hep yapıcı, yol gösterici ve uyarıcı olduk. Hiçbir zaman birilerinin keyfi için kararlar almadık, birilerinin siyasi istikbali için onların yanında durmadık. Birilerinin siyaset tarihinden çekilmesi, birilerinin siyasetten yok olması için tavır almadık. Her zaman doğrunun yanında olduk, doğrularla hareket ettik."
    
"Muhataplık heyeti" önerisi
    
    
Destici, çözüm sürecine destek vermek istediklerini, bunun için de "muhataplık heyeti" önerdiklerini bildirdi.
    
Meclis'teki siyasi partilerin içinde, Kürt kökenli milletvekilleri olduğunu hatırlatan Destici, şunları söyledi:
    
''Bizde, genel başkan yardımcısı seviyesinde, merkez kararımızda, il ve ilçe teşkilatlarımızda Kürt kökenli siyasetçiler var. Sivil toplum örgütlerimiz, çok etkin cemaatler ve cemiyetler, manevi önderler var. Bunlardan 'muhataplık heyeti' kurulsun. Bunlar muhatap alınsın ve bölgenin sorunları varsa bunlarla konuşulsun, çözüm önerileri bunlar aracılığıyla götürülsün ve PKK dışlansın. Terörle mücadeleye yani silahlı unsurlarla mücadeleye devam ederken, 'muhataplık heyeti' içerisinde yer alacak gruplarla, bu sürecin bitirilmesi noktasında da işbirliği yapılsın.''
   
"Doğru olduğuna inansak, bunun yanında dururuz"
    
"Doğru olduğuna inansak, bu işin terörü bitireceğine inansak, gerçekten iç barışımızı, iç huzurumuzu sağlayacak bir metot olarak bunu görsek, bedeli siyaseten yok olmaksa da biz bunun yanında dururuz" diyen Destici, Türkiye ve Türk milleti için siyaset yaptıklarını, bu sürecin de Türkiye'nin hayrına olduğunu görmediklerini savundu.
    
Destici, "Akil İnsanlar Heyeti"ne ilişkin bazı soru işaretlerinin bulunduğunu öne sürerek, şöyle devam etti:
  
"Heyette bulunan kişilere süreç anlatıldı mı  Milletvekillerine, Meclis'e, topluma anlatılmayan bu süreç, onlara anlatıldı mı  Kadir İnanır'a, Hülya Koçyiğit'e anlatıldı mı  Ana muhalefete anlatmayabilirsin. Bunu anlarım, Meclis'teki muhalefete anlatmayabilirsin, kendi Merkez Yürütme Kurulu'na anlatmayabilirsin, kendi milletvekillerine anlatmayabilirsin, bunu anlarım ama Kadir İnanır'a anlatmadıysan bunu anlayamam. Yılmaz Erdoğan'ın mutlaka bu süreci bilmesi lazım. O bilirse yeter, millet için, vatan için problem yok, gerisi önemli değil. Bu resmen milletle kafa bulmadır, başka bir şey değil. Bu süreçte yer alan isimlerin işlevinin, milleti ikna edecekleri konusu açık bir şekilde ortaya çıkıyor."

AA


SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler