YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Destici çok şaşırdı
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, KCK tutukluları arasında bine yakın MİT mensubu olduğunu söyledi ve 'Bu nasıl bir oran' diye sordu.
Destici çok şaşırdı
19 Şubat 2012 / 13:26 Güncelleme: 19 Şubat 2012 / 13:31

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, ''MİT başkanının, eski başkanın ve yardımcısının ve diğer görevlilerinin ifadeye çağrılmasıyla da şu görüldü ki, 6 bin tane KCK'lı tutuklanıyor, bunun bine yakını MİT elamanı çıkıyor, yani mensubu veya muhbiri. Bu nasıl bir oran '' dedi.

Destici, partisinin genel merkezinde düzenlenen Merkez Karar Yürütme Kurulu toplantısının başında yaptığı konuşmada, BBP'nin merhum Eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümünün 3. yıl dönümü dolayısıyla, 25-31 Mart tarihleri arasında bir anma haftası düzenleyeceklerini ifade etti.

Mustafa Destici, Hocalı Katliamı için düzenlenecek anma etkinliğine de destek vereceklerini belirterek, bu konuda etkinliklere katılım çağrısında bulundu.

28 Şubat'a yönelik değerlendirmelerde de bulunan BBP Genel Başkanı Destici, ''28 Şubat adeta bu milletin üzerinden bir silindir gibi geçti ''dedi.

BBP'nin birinci gündem maddesinin terör ikinci gündem maddesinin de yeni anayasa çalışması olduğuna işaret eden Destici, şunları kaydetti:

''1980'lerin başında Türkiye  hangi problemlere sahipse, bugün de o problemlere sahiptir ve hiç biri çözülememiştir. 27 sene önce terör vardı bugünde var, eğitim, işsizlik, Kıbrıs, Kuzey Irak problemi vardı, bugün de var. Açlık, yoksulluk, gelir dağılımdaki adaletsizlik, enerji problemi vardı bugün de var.  Terörden kurtulmadığınız sürece ekonominizi asla düzlüğe çıkaramazsınız, terörden kurtulmadığınız sürece bireysel hak ve özgürlüklerin önündeki engelleri asla açamazsınız. Terör belasından kurtulmadığınız sürece sivil yeni bir anayasa yapamazsınız. Sivil yeni bir anayasa da yapmadığınız sürece de terör belasından kurutulamazsınız bunlar birbirinin sarmaladır birbirini tamamlayan süreçlerdir.''

Suriye'de yaşanan sürece de değinen Destici, ''En sıcak gündem maddemiz Suriye, yani öyle gözüküyor ki verilen hava, hükümetin, Dışişlerinin verdiği hava, Suriye'ye, Türkiye her an bir müdahale gerçekleştirebilir gibi bir hava var, böyle bir izlenim var bunu da söylüyorlar, deklare ediyorlar. Eğer hükümetin askeri bir müdahalede bulunma gibi bir kararı varsa bunu Türk milletinin, kamuoyunun bilme gibi bir hakkı yok mu  Türkiye'nin Suriye'yle ilgili net politikasını biz öğrenmek istiyoruz'' diye konuştu.

Destici 30'a yakın ülkenin teröre destek verdiğini de savunarak, ''Türkiye'nin içerde ve dışarıda izlediği bu politikayla terör bitirmesi değil'' dedi.

MİT Başkanı Hakan Fidan ve eski başkanı ile bazı yetkililerinin ifadeye çağrılmasıyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Destici, şunları söyledi:

''MİT başkanın, eski başkanın ve yardımcısının ve diğer görevlilerinin ifadeye çağrılmasıyla da şu görüldü ki, 6 bin tane KCK'lı tutuklanıyor, bunun bine yakını MİT elemanı çıkıyor, yani mensubu veya muhbiri, bu nasıl bir oran  Bizim bildiğimiz MİT adı üzerinde istihbarat toplar, eyleme karışmaz, eylemi yönlendirmez, elinde Molotof kokteyli atmaz, silah sıkmaz, cama taş atmaz istihbarat alacaksın ki suçu engelleyeceksin. MİT şunu yapacak Kumrular'a atılacak orada patlatılacak bombayı önceden  haber alacak onun patlamasına engel olacak. Ama şimdi gözüken fotoğraf şu ki acaba diyorsun bombayı patalatan kim  Şimdi öyle bir fotoğraf çıkıyor. Bir sürü olayla ilgili böyle değerlendirmeler var. Elbette ki özel kanunu olması lazım. Toplumun önde konuşulacak, konular olur ama bu kadar ayyuka çıkmışsa, bu kadar şüphe toplamışsa, bu kadar üzerinde spekülasyon yapıyorsa buranın da bir derlenmesi toparlanması, değerlendirilmesi, en azından hukuka yaptırmıyorsan bile bir iç soruşturma ile başbakanlık teftiş kurulumu yapar, başka bir denetleme kurulu mu yapar  Mutlaka her kurumumuzun denetlenmesi lazım hiç bir kurumun kendi başına bağımsız harekat etmesine müsaade edilmesi lazım. Mutlaka denetlenmesi lazım.''

 Bir gazetecinin, ''BBP'nin merhum Eski Genel Başkanı Muhsih Yazıcıoğlu'nun helikopteri düşmeseydi BBP kapatılacaktı'' şeklindeki haberi hatırlatması üzerine, Destici, ''Şundan dolayı doğru bulmuyorum. O kanun teklifi Muhsin başkanın vefatından çok kısa bir süre önce verilmişti. Dolayısıyla 18 Şubat'ta verilmiş. O süre zarfında ben o dönemde partinin teşkilat başkanıydım. Hiç öyle bir duyumum da olmadı, hiç öyle bir gelişme de olmadı. Ben kesinlikle böyle bir şeyin olduğunu düşünmüyorum. Kuran kurslarının, zaten o yasa rahmetli Muhsin başkanın verdiğine yakın bir şekilde yasalaştı. Onu yasalaştıranlarla ilgili kapatma davası açılır eğer böyle bir kapatma davası açılacaksa, kanun teklifi verenden ziyade. Benim bununla ilgili bir duyumum da olmadı doğru olduğunu da düşünmüyorum açıkçası'' şeklinde konuştu. AA

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler