YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Destici: Bu Meclis yeni anayasa yapamayacak
Destici: Bu Meclis yeni anayasa yapamayacak
30 Aralık 2012 13:53
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Meclis'in yeni bir anayasa yapabileceğine inanmadığını bildirdi.

Destici, yaptığı yazılı açıklamada, 2012'yi değerlendirdi, yeni yıla ilişkin beklentilerini belirtti.

Teröre değinen Destici, şunları kaydetti:

''Yine onlarca şehit cenazesi ardında saf tuttuk. Yine masum onlarca insanımız hain terörün iğrenç yüzü ile karşı karşıya geldi. BBP olarak hükümete ve askeri yetkililere önceki yıllarda olduğu gibi 2012 yılında da aynı soruyu ısrarla sorduk. Türk devleti elinde imkanı olduğu halde neleri yapmıyor ya da yapamıyor  Önce yüreği sonra gururu parçalanan şehit ailelerine bir yenisini eklemeden, yüreklere ve ocaklara ateş düşürenlerin karşısına 'ne gerekiyorsa o yapılacaktır' azim ve kararlılığıyla çıkılsın dedik. Ama elalemin icazeti ve ellerimize tutuşturduğu yol haritalarıyla değil, sadece 'gerektiği gibi' mücadele edilsin dedik.''

Anadilde eğitim ve eğitim diline ilişkin görüşlerini de aktaran Destici, resmi dil ve eğitim dili kavramlarını aynı zamanda egemenlik sembolü olarak gördüklerini belirtti.

Destici, ''Türkiye eğer birden fazla dile eğitimde ana dil olarak resmi nitelik kazandırırsa, birden fazla siyasi otorite ve birden fazla egemenlik meydana getirerek egemenliğin parçalanmasını meşrulaştırmış olur'' ifadelerini kullandı.


-Anayasa-


Yeni anayasa çalışmalarında siyasi partileri samimi görmediğini savunan Destici, bu Meclis'ten yeni bir anayasa çıkacağını düşünmediğini kaydetti. Destici, başta iktidar ve ana muhalefet partisi olmak üzere Meclis'teki partilerin yeni anayasa diye bir beklenti ve dertlerinin olmadığını düşündüğünü belirtti.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını ve Suriye'deki olayları da değerlendiren Mustafa Destici, şöyle devam etti:

''Suriye'de, Gazze'de yaşanan zulüm dünyanın tüm gözyaşlarını ve ilgisini hak ediyor. Savaş, aynı zamanda oyun içinde oyundur. Olan oradaki Müslüman kardeşlerimize oluyor.

30 yıllık cinayet şebekesinin üssü Kandil'e müdahale sözkonusu olduğunda hesap kitap yapanlar ve ABD müsaadesi arayanlar, Suriye meselesinde de benzer hesap kitap içine girmeliydiler.

Tıpkı Gazze ve Suriye gibi, Irak Türkmenlerinin de maruz kaldığı zulüm ve mağduriyetler dünyanın tüm gözyaşı ve ilgisini hak ediyor, ama kimsenin kılı kıpırdamıyor. 2003'te Kerkük nüfusunun yüzde 60'ını oluşturan ama bugün göçler, asimilasyonlar ve cinayetlerle yüzde 25'lere kadar düşürülen Türkmenler sadece Kerkük'te değil, mevcut oldukları tüm bölgelerde planlı bir asimilasyona maruz kalıyorlar. Tapu ve nüfus kayıtları siliniyor, mallarına ve topraklarına el konuluyor. Irak'ın ve bölgenin yeni İsrail'i olma yolunda hızla ilerleyen Bölgesel Kürt Yönetimi ve Peşmergeler kural tanımıyor. Türkiye acilen bölgede tedbirler almalı.

Destici, 2013'ün, Türkiye için ekonomide, demokraside, özgürlüklerde, güvenlikte, adalette ve yönetimde dünyanın en ileri ülkeleri düzeyine ulaşacak başarılar elde edilen bir yıl olmasını dilediklerini bildirdi.

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler