YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Destek olmuyorsanız, köstek olmayın!
Destek olmuyorsanız, köstek olmayın!
22 Eylül 2013 16:07
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Almanya'nın Dortmund kentinde düzenlenen '21. Uluslararası Kürt Kültür Festivali'nde 'Çözüm süreci'ne şimdiye kadar Almanya ve Fransa'nın destek vermediğini savundu.

 Demirtaş, "Almanya ve Fransa sürece destek vermeyecekse köstek olmamalı. Başta Fransa ve Almanya olmak üzere Avrupa farklı yollarla Kürt halkının mücadelesine müdahale etmesin" dedi. Demirtaş, müzakerenin sağlıklı ve şeffaf yürümesi halinde önümüzdeki aylarda hiç kimsenin tahmin etmeyeceği gelişmeler olabileceğini de söyledi.

Çeşitli internet sitelerinin haberlerine göre, Dortmund'ta cumartesi günü düzenlenen '21'inci Uluslararası Kürt Kültür Festivali'nde konuşan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'Çözüm süreci' konusunda Almanya ve Fransa'yı uyardığını söyledi. İmralı'da görüştüğü Abdullah Öcalan'ın selamlarını getirdiğini söyleyen Demirtaş, "Başkan Apo'nun vücudu İmralı zindanında ama düşüncesi Dortmund'ta, Kürdistan'ın dört bir tarafında" dedi. BDP lideri Demirtaş, Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün Kürt halkının özgürlüğü ile eş anlamlı olduğunu öne sürdü. BDP Genel Başkanı, Kürt halkının özgürlük isteminin Öcalan ile sabitlendiğini savunurken, "Eğer müzakere sağlıklı, şeffaf bir şekilde yürürse önümüzdeki aylarda hiç kimsenin tahmin etmeyeceği gelişmeler olabilir" dedi.

BDP Genel Başkanı Demirtaş, Almanya ve Fransa'dan çözüm sürecine destek vermesini isteyerek, şöyle dedi:

"Şimdiye kadar bu iki devlet sürece destek vermedi. Paris katliamının aydınlatılması ve faillerinin cezalandırılması gerekiyor. Başta Fransa ve Almanya olmak üzere Avrupa farklı yollarla Kürt halkının mücadelesine müdahale etmesin. Avrupa Kürt politikasını sorgulasın. Kürt sorunun muhatabı AKP hükümetidir, fakat Alman, Fransız, İngiliz ve Avrupalı diğer halkalara çağrı yapıyorum; Kürt halkı üzerinde sorumluluğunuz büyüktür, Kürt halkına olan borcunuzu ödeme zamanı gelmiştir."

 

DHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler