YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dersim için kanun teklifi
Dersim için kanun teklifi
12 Şubat 2010 18:20
Kamer Genç'ten 'Dersim isyanı' için kanun teklifi

Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç, Dersim isyanında zarar görenlerin zararlarının karşılanması için kanun teklifi verdi. Genç, konunun sürekli gündemde tutulmasının bölge halkının huzuruna zarar verdiğini söyledi.
 

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) basın toplantısı düzenleyen Genç, kamuoyunda ''Dersim isyanı'' olarak bilinen olaylarda halkın zorla göç ettirildiğini ve haksız yere öldürüldüğünü savundu.
 

Tunceli halkının yaşadığı acıların telafi edilmesinin mümkün olmadığını; ama devlet tarafından sağlanacak katkıyla halktan özür dilenebileceğini belirten Genç, konunun sürekli gündemde tutulmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.
 

Genç, şunları söyledi; "Konunu gündemde tutulması Tunceli'de yetişen gençlerin devlete ve güvenlik güçlerine karşı kin ve nefret duyguları beslemesine neden oluyor, halkın huzurunu etkiliyor. Teklifin yasalaşması, konunun ülke gündeminden düşürülmesine katkı sağlayacak.''
 

Genç, Tunceli Valiliği döneminde seçimlerde dağıttığı beyaz eşya yardımıyla ilgili açılan davada ceza alan Giresun Valisi Mustafa Yaman hakkında ise Vali'nin kendisinin milletvekili seçilmesini engellemek için beyaz eşya dağıttığını öne sürdü. CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler