YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Dershaneleri kapatmaya gücü yetmeyecek"
"Dershaneleri kapatmaya gücü yetmeyecek"
29 Kasım 2013 16:18
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, hükümetin dershaneleri kapatacak gücünün bulunmadığını iddia etti.

1. Akraba Türk Toplulukları Gençlik Kurultayı'na katılmak için Eskişehir’e gelen Destici, toplantı öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, dershanelerin kapatılmaması gerektiğini söyledi. Eğitimdeki kaliteyi yükseltmeden, öğretmenlerin temel problemlerini ortadan kaldırmadan dershanelere olan ihtiyacın devam edeceğine dikkat çeken Destici, “Ben bu hükümetin dershaneleri kapatmaya gücünün yetmeyeceği düşünüyorum. Şuanda bir tartışma sürdürüyor. Buradan bir grubu baskı altına alarak, oyunu garanti etmeye çalışıyor. Ben kaybedeceğini düşünüyorum. Bu karara eğitimciler karar vermelidir. Okullardaki müfredat değişmeden kapatma söz konusu olamaz” diye konuştu.

“YSK aldığı kararları düzeltsin”

Bakanların aday olması durumunda mevcut görevlerinden istifa etmeyeceklerini açıklayan Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) almış olduğu karar hakkında da konuşan Destici, şunları söyledi:

“Dün akşamki YSK kararını konuşmak lazım. Şuanda bir il başkanı aynı zamanda İl Genel Meclis Üyeliği yapıyor, ama tekrar İl Genel Meclis Üyesi olmak için istifa etmesi gerekiyor. Ya da bir parti yöneticisi aday olmak istiyorsa görevinden istifa edecek. Sonra Sanayi Odası, Ticaret Odası başkanları da istifa etmek zorunda kalacak. Ama Bakanlar aday olmak isterse istifa etmeyecekler. Bakanlıkların forsu ile tüm imkânlarıyla Belediye Başkan Aaaylıklarını yapabilecekler. Bu çarpıklığın düzeltilmesi lazım. Ben buradan YSK’yı uyarıyorum. Ya Bakanlarda istifa edecek, ya da biz de aday olacak il yöneticilerimizi istifa ettirmeyeceğiz.”

“Bedelli askerliğe karşıyım”

Son günlerde çıkan bedeli askerlik tartışmalarına da değinen Destici, paralı ya da parasız olarak askerliğin ayrılmaması gerektiğini söyledi. Mevcut sistemden dolayı asker kaçaklarının sayısının arttığına dikkat çeken Destici, şunları söyledi;

“Mevcut sistem asker kaçağı üretiyor. 700 bine yakın asker kaçağı var. Bunlarla ilgili parası olana ayrı, parası olmayana ayrı çözüm üretmek olmaz. Asker alma problemi ortadan kalkması lazım. Bütün bu asker kaçakları ile ilgili düzenlenme yapılması lazım. Bizim önerimiz, para alınmadan kaçaklar 2 aylık bir eğitime tabi tutulsunlar. Uygun mesleğe sahip olanlar mesleğine devam etsin. Bu şekilde bu sorun çözülsün. Daha sonra bir sistem kurulsun. Bu kaçak sistem bu hükümet zamanında ortaya çıktı. Bu kaçak sayısı 10 yılda oluşmuştur. Bedelliye kesinlikle karşıyım. Parası olan ile olmayana ayrıcalık olmasını kabul etmiyorum. Herkese adil bir çözüm istiyorum” diye konuştu.

“MGK aldığı kararları yok etsin”

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), tarafından 2004 yılında aldığı kararın ortaya çıkmasının ardından yaşanan tartışmalar hakkında görüşlerini belirten Destici, konuyla ilgili şunları söyledi:

 “2004 yılındaki ortaya çıkan belgeye baktığımızda bugünün Cumhurbaşkanın da, Başbakanın da, Bakanlarının ve meclis başkanın da bu belgenin altında imzasının olduğunu görmekteyiz. Bu durum Türk demokrasisi adına büyük bir ayıptır. Milli iradeye sahip çıktıklarını iddia edenlerin durumlarını gözönüne sermektedir. Bunu o dönemin askeri vesayetiyle açıklamak, ya da o dönemin kararları yok hükmündedir diye yorumlamak bence doğru değildir. Bugün yok hükmünde olanlar yarın çok rahat gündeme gelebilir. Bu kararın tekrar Milli Güvenlik Kurulu kararıyla bizzat yok edilmesini ve bu kararın altında imzası olanların milleten özür dilemesi gerektiğini düşünüyorum.”

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler