YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Deniz'in arkadaşından da  "evet"
Deniz'in arkadaşından da "evet"
31 Ağustos 2010 16:35
Deniz Gezmiş'in hapishane arkadaşı Galip Arslan: Darbe anayasasından bir kıl koparmak için 'evet'

Bir dönem Nazım Hikmet'in düşüncelerini konuştuğu için yargılanıp mahkum edilen 60 yıllık solcu Galip Arslan darbe anayasasından bir kıl koparmanın sevap olacağını söyledi. 

"Bir gün gelecek Nazım Hikmet'in heykelini Atatürk'ün soluna dikeceğiz" demesiyle 1969 yılında bir yıl hapse mahkum olan, sıkıyönetim dönemlerinde komünizmin propagandasını yapmak suçundan 4,5 yıl mahkumiyet cezası çeken Galip Arslan, solculuğuyla iftihar ettiğini vurguladı. Kendisinin Türkiye'de sayılı solcular arasında yer aldığını savunan 75 yaşındaki Arslan, 12 Eylül'de yapılacak anayasa değişikliği referandumunda 'evet' çıkmasının Türkiye'nin ve özgürlüklerin önünü açacağını kaydetti.
       

Deniz Gezmiş'le birlikte Ankara Mamak Askeri Cezaevi'nde 7 ay hapis yattığını anlatan Galip Arslan 1970'li yıllarda evinden 12 asker tarafından alınıp götürüldüğünü, işkencelere maruz kaldığını, çektiği acıların referandumda 'evet' çıkması halinde bir nebze olsun hafifleyeceğini söyledi.
       

Deniz Gezmiş'le 1968-69 yıllarında İstanbul'da tanıştığını, 6. filonun taşlanmasında, Amerikan askerlerinin denize dökülmesinde kendilerinin de payı olduğunu ifade eden Galip Arslan, Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan'ın yurtsever yiğit delikanlı olduklarını, mücadelelerinin haklı olduğuna yürekten inandığını söyledi. CHA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler