YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Deniz Baykal'ın hesabını AK Partili başkan ödedi
Deniz Baykal'ın hesabını AK Partili başkan ödedi
28 Temmuz 2014 11:11
Bayram namazı sonrasında karşılaşan AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile Deniz Baykal arasında güldüren diyaloglar yaşandı

Ramazan  Bayramı’nı memleketi Antalya’da geçiren CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, bayram namazını dedesinin imamlık yaptığı Tekeli Mehmet Paşa Camii’nde kıldı. Börek salonunda karşılaşan Deniz Baykal’ın hesabını AK Parti’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ödedi.  

Ramazan Bayramı tatilini Antalya’da geçiren Deniz Baykal, bayram namazını dedesi Şeyh Ahmet Efendinin imamlık yaptığı Kaleiçi’ndeki Tekeli Mehmet Paşa Camii’nde kıldı. Baykal’a CHP Antalya milletvekilleri Osman Kaptan, Yıldıray Sapan ve Arif Bulut ile partililer eşlik etti.

Vatandaşlarla bayramlaşan Baykal, bir bayramı daha göz yaşı ve acı içinde geçirdiklerine dikkati çekerek, İslam dünyasının en ızdıraplı günlerini yaşadığı dönede Türkiye’nin huzurlu ve daha uyumlu barış içinde bir bayram yaşamanın değerli olduğunu söyledi.

Türkiye’nin çevresindeki çemberin giderek daraldığını ifade eden Baykal, “ İslam dünyasına hakim olan acılar ne yazık ki Türkiye’yi de kuşatmaya başlıyor. Bir Ramazan aynını arkada bıraktık. Nefsimizi, açlığımız kontrol ederek bir sınav verdik. Aslında sadece nefsimize ve açlığı kontrol ederek değil, nefret ve düşmanlık duygularımızı, kin duygularımızı bir büyük oruca tutmaya ihtiyaç var.  İslam dünyasının buna ihtiyacı var. Herkesin içindeki husumeti, düşmanlığı nefreti, ortadan kaldıracak bir arayışa girmeye ihtiyacı var. Ama inanıyorum ki buna öncülük yapması  gereken yinede bizleriz. Ham mağduruz hem mazlumuz hem de örnek olmak zorundayız” dedi.

“Üzerimize düşeni yapalım”

Böyle karmaşık duyguların içinden geçtiklerini dile getiren Baykal, “ Allah milletimize  ve bütün İslam dünyasına laik olduğu bir ortamı nasip etsin. Bunu gerçekleştirmek içinde hepimiz üzerimize düşeni yapalım. Büyük acılar yaşanıyor. Izdıraplar yaşıyoruz. Biz Türkiye olarak parçası değiliz ama kendimize ayırmakta mümkün değil. Allah selamet versin. İslam barış demektir, teslim olmak demektir, İslam Allah’a teslim, olmak kardeşlik demektir. Önce bunu kendimize birbirimize, sonrada bütün dünyaya öğretmemiz lazım” diye konuştu.

Baykal, namazın ardından her bayram olduğu gibi yine Kırcami semtindeki Avcuoğlu Börekçisi’ne gitti.

Baykal ve Türel'den ilginç diyaloglar

Baykal, her zaman oturup börek yediği masada AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile karşılaştı. Türel, Baykal’ın geldiğini görünce masasından kalkarak, Deniz Baykal’ı karşıladı ve bayramını kutladı.

Baykal, Türel’in, ‘ Gelin birlikte börek yiyelim’ davetini, ‘ Teşekkür ederim biz kalabalığız. Belediyeyi aldınız. Tamam ama Avcuoğlu’ndaki masayı damı aldınız’ diyerek nazikçe geri çevirdi.

Buna karşılık Türel, “ Bu masanın bize rezerve edildiğini sanmıştım. Sonradan arkadaşlar uyardı. Deniz Bey’e ayrışmış diye. Bende Deniz Bey’in koltuğumda gözümüzün olmadığını söyledim.

Baykal ve Türel, gülerek ayrı ayrı masalarda böreklerini yediler.

bayramlaşarak salondan ayrıldı. Öte yandan Deniz Baykal ve diğer milletvekillerinin hesabını AK Parti’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ödedi.

“Adı bayram”

Çıkışta konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bayramlarda birlik beraberlik ve kardeşliğin ön plana çıktığı son derece önemli günlerden biri olduğunu kaydetti.

Toplumun birlik, beraberlik ve kardeşliği pekiştirecek yaklaşımları göstermesi gerektiğine değinen Türel, “  Bütün Müslüman aleminde de  en büyük beklentimiz budur. Bu bayramın bizim için sadece adı bayram. Filistin, Gazze’de yaşanalar yüreğimizi parçalıyor. Bugün

burada ağız tadıyla  bayram kutlamaya çalışırken malasef bayramın farkına bile varmayanlar, onlara bu güzellikleri yaşatmayanları kınıyoruz. Mübarek Ramazan Bayramı’nın ülkemiz için İslam alemi için hayırlı olmasını diliyorum. Birlik  beraberlik ve kardeşliğe vesile olsun” dedi.

“Hoş bir tesadüf”

Denzi Baykal ve diğer milletvekilleri ile benim milletvekilliğim döneminde TBMM’de karşılaştığımızda saygı ve sevgi çerçevesinde görüşüyorduk. Deniz Baykal, Antalya’da uzun yıllardır siyaset yapan yaşça da bizim büyüğümüz, bu vesileyle bayramda karşılaşmak bizim için hoş bir tesadüf oldu. Kendisiyle her karşılaştığımda koyu bir sohbet edebilme fırsatını yakalamaya çalışırım. Belki bu manzara bayramda bütün topluma birlik beraberlik ve kardeşliğin pekiştirilmesi açısından güzel bir örnek olmuştur” ifadelerini kullandı.

 

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler