YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Deniz Baykal'ı üzen olay
CHP'nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Emine Ülker Tarhan'ı CHP'de tutamamanın kendisini çok üzdüğünü belirtti.
Deniz Baykal'ı üzen olay
13 Kasım 2014 / 05:00 Güncelleme: 13 Kasım 2014 / 08:07

Aljazeera.com'un haberine göre; Antalya milletvekili Deniz Baykal, Kanal D’de yayımlanan Genç Bakış programında, canlı yayında seyircilerden gelen soruları yanıtladı.

"Yeni Türkiye" ve "Atatürk istismar ediliyor" söylemlerini yorumlayan Baykal, "Atatürk 133 yaşında. Son 76 yıldır aramızda olmamasına rağmen bugün genç, dipdiri ve siyaset yıldızı kimliğini sürdürüyor. Birilerinin bu kimliği sahiplenmesi çok doğal" dedi.

"İleri demokrasi deniyor. Şimdi var olan demokrasiyi de kaybettik" diyen Baykal, şöyle konuştu:

"Bakın otosansür basına hakim olmaya başladı. Rejimin, iktidarın baskısından dolayı gazetecilik yapamayan insanlara bir bakın. Orada bir facia yaşanıyor. Türkiye’de çok ciddi bir basın özgürlüğü sorunu var. Yargı sorunu var. Yeni Türkiye ne? Soma mı? Ermenek mi? 18 tarım işçisinin öldüğü düzen mi? Yargı mı? İmal edilmiş CD’ler mi? Yıllarca içeride tutulmuş komutanlar mı? Yeni Türkiye ne?”

"Ciddi rahatsızlık duyuyorum"

Baykal, Mehmet Bekaroğlu’nun katılımı ve CHP’den istifalarla ilgili bir soruya ise şu yanıtı verdi:

"Yeni insanlar partilere katılmak ister, katılır, parti kendi içinde şekillendirir gelenleri. Bu doğal. Yalnız, bu partinin ilkelerini, değerlerini, politikasını özümsemiş, onun için siyaset yapan, makam, mevki peşinde olmadan bunun için siyaset yapan insanların ayrılmak durumunda kalması beni ciddi üzüyor. Çünkü böyle bir ayrışmayı taşıyacak düzeyde değiliz. Ben ilkelerinden ahlakından kuşku duymadığım insanların, CHP’de siyaset yapma imkanı kalmadığı yönündeki kararlarından ciddi rahatsızlık duyuyorum"

Bir partide istikrarın disiplinle değil, hoşgörü ile sağlanabileceğini belirten Baykal, Ankara milletvekili Emine Ülker Tarhan’ın istifasını da şu sözlerle değerlendirdi:

"Ben Emine Ülker Tarhan’ın CHP ilkelerinden koptuğu kanısında değilim. Partisinden ayrılma kararı almış olabilir, ama ilkelerinden ayrılmadığı kanaatindeyim. Sayın Tarhan’ı CHP’de tutamamak beni çok üzüyor. Biz onu tutabilmeliydik. Ben Tarhan’ı CHP’li saymaya devam ediyorum"

"Şehir efsanesi"

2002-2003 döneminde henüz milletvekili olmadığı dönemde Recep Tayyip Erdoğan’la buluştuğu ve bazı vaatler karşılığında Erdoğan’a milletvekilliğini ve başbakanlığı verdiği yolundaki soruları da yanıtlayan Baykal, söylentileri şehir efsanesi olarak niteledi.

Baykal, "Bu görüşme olmuştur. Doğrudur. Ama o görüşme olduğunda o iş zaten bitmişti. Anayasa değişikliği olmuştu. O görüşmede sadece 1 Mart tezkeresi konuşuldu. Tek kelime bile bu konulara ilişkin bir konuşma olmadı" dedi.

"Bu ciddi bir kriz olur"

2015 seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti’ye oy istemesi halinde neler yaşanabileceği yolundaki soruya ise Baykal, "Bu kaba bir şekilde anayasayı tekmelemek olur. Bu ciddi bir kriz olur. Yapar mı? İnşallah yapmaz. Yapmayacağını umut ediyorum" cevabını verdi.

Çözüm süreci

Kürt sorunundaki çözüm sürecini de değerlendiren Baykal, Hükümetle "terör örgütünü" temsil edenler arasında kapalı bir diyaloğun sürdüğünü belirtti.

"Uzunca bir süredir bu iktidar döneminde bir işbirliği yapılıyor" diyen Baykal, "Hükümetin beklediği, aman kan akmasın, çatışma olmasındı. Bu yaratıldı. Hükümet bunu istiyordu, bunu bekliyordu, aldı. Bu hareketin karşısında olanlar, ne bekliyordu? Önce ilan edilmedi ama sonra anlaşıldı. Bölgede yönetimin, etkinliğin kendilerine devredilmesini bekliyorlardı, bu büyük ölçüde gerçekleşti" dedi.

Bölgede vali, kaymakam ve garnizon komutanlarının içine kapandığını, silahlı kişilere müdahale etmeme kararı alındığını belirten Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yollarda resmen kimlik kontrolü yapılmaktadır, vergi toplanmaktadır, yerel mahkeme oluşturulmaktadır. Silah bırakmadan, silah bırakılması ciddi bir takvime bağlanmadan girilen sürecin sonuçları bunlar. Hükümet artık verebilir olmaktan çıktı. İş tehlikeye girdi. Maalesef süreç iyi yönetilmedi." 

19:54
 // anti laik
neye üzüldüğünü çok iyi anladık daha unutmadık yediği haltları insanda biraz onur olsa bidaha insanların karşısına çıkmazdı...
13 Kasım 2014 19:54
hiç değişmemişsin kafa aynı..
 // atiker
söylediklerin sadece fitne üretmekten başka bir şey değil sakın paralel hukuktan bahsetme gözünü iyi korkutmuşlar kazaya kadere bile isyanız var sizin ve diğer hükümetler zamanında bu olanların bin katı oluyordu haberiniz bile olmuyordu duysanız bile zerre dert etmiyordunuz konuşmalarının altında yine eskiye özlem ve kaybettiğiniz ayrıcalıklı konumunuzun içinizde yaktığı ateşten kinden bir şey yok chp liler asla gerçek manada sosyal demokrat olamazlar....
13 Kasım 2014 Perşembe 10:18
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler