YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Deniz Baykal'dan Ergenekon'lu 23 Nisan mesajı!
"Cemaatin emniyeti etkilemesi gaflet olur"
Deniz Baykal'dan Ergenekon'lu 23 Nisan mesajı!
23 Nisan 2009 / 16:48 Güncelleme: 23 Nisan 2009 / 00:00

TBMM 23 Nisan özel oturumu için toplandı. Genel Kurulda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 23 Nisan'ın ve Milli Egemenliğin önemine vurgu yaparken, CHP lideri Deniz Baykal siyasi mesajlar verip Ergenekon davasında gözaltına alınan isimlere sahip çıktı.  
 
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın konuşması:


Tüm milletimizin ve çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum.


TBMM dünyanın en köklü parlamentolarından biridir. TBMM'yi 3 kere askıya alınması bunu gerçekleştirenlerin en büyük utancı olmuştur. TBMM bir askeri zaferin eseri değildir. Aksine askeri zafer TBMM'nin eseridir. TBMM'den önce ne devlet ne ordu vardı. Devleti de orduyu da TBMM kurmuştur.


Saltanatı bu Meclis kaldırmıştır. Cumhuriyeti bu Meclis kurmuştur. Laikliği bu TBMM Anayasamıza yerleştirmiştir. Basına özgürlüğü, yargıya bağımsızlığı bu Meclis vermiştir. Bütün bunlar yapılırken ne AB vardı ne de bazı ülkelerin siyasi komiserleri. Bu atılım ve reformlar Türkiye'yi ileriye götürülme adına şeref sayfalarıdır.


1974'te yapılan Kıbrıs barış harekatı da bu Meclis'in şeref sayfaları arasındadır. Bunun için kimseye danışılmamıştır.


Diğeri de 2003'te reddedilen 1 Mayıs 2003'teki hükümet tezkeresidir. Türkiye Irak'taki savaşın taraflarından biri olacaktı Türkiye bundan kurtulmuştur. Bu da TBMM'nin şeref defterinde yazılıdır.


Din ve ibadet özgürlüğünün yaşandığı ve laikliğin sorunsuz bir şekilde yürütüldüğü örnek ülke Türkiye'dir. Etnik kökenimiz ne olursa olsun, dini inancımız ne olursa olsun bir ve beraber yaşayacağız.


Cemaatin emniyeti etkilemesi tam bir gaflet olur. Milli irade bir bütündür. İktidarla muhalefetle milli irade bir bütündür.


Milli egemenlik için gerçekten bağımsız bir bağımsız yargıya ihtiyaç vardır. Duvarlarda Kayıtsız Şartsız Milletindir yazısının yazması lider hegemonyasına dönüşmesini maskeleyemez.


Bütün bunlar olursa ülkenin aydınları gece yarısı neyle suçlandıkları bilmeden alınırlar. Haklarında hiç bir delil olmadan suçlanabilirler. Aylarca sorgulanmayı beklerler.


Devleti cemaatlere teslim etmenin demokrasilerde yeri yoktur. Devletin kaynaklarıyla yandaş medya oluşturmanın demokrasilerde yeri yoktur. Hukuku siyasetin emrine girmekten çıkarmalı, hukuk siyaseti denetlemelidir.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması:


"Bu Meclis millet iradesinin kalbidir. Balkanlarda, Hicaz'da, Sarıkamış'ta, Çanakkale'de verdiğimiz şehitleri anlamadan bu Meclis'işn değerini anlamak mümkün değildir. 71,5 milyon vatandaşımızı aynı çatıda toplayan her birinin hedef arzu ve iradesini birarada barındıran bu yüce Meclis'tir Bizim Çanakkale muharebemizi anlayamayn bizim nasıl bir millet olduğumuzu kavrayamaz. TBMM'nin nasıl ve ne şartlarda kurulduğunu anlayamayan bu milleti anlayamaz. Aramıza nifak sokmaya, bizi birbirimizden uzaklaştırmaya çalışanların gayreti boştur.


Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk milli mücadelenin en zor şartlarında bile Meclis'in iradesine başvurmuştur. Egemenliğin de siyasi temsil yetkisinin de kaynağı millet olmuştur. Aradan geçen 89 yılda çok daha fazla tecrübeler kazandık. Çok partili demokratik hayatın başlamasından itibaren demokrasiyi tartışma konusu yapanlar aziz milletimizden en anlamlı cevabı almışlardır. Milli iradeyi, demokrasiyi zayıflatmaya çalışmak Türkiye Cumhuriyeti'ni zayıflatmakla aynıdır.


Bugün dünyanın 17. büyük ekonomisi haline gelmiş bir Türkiye varç 132 milyar dolar ihracat, 334 milyar dolar dış ticaret hacmine ulaşmış bir Türkiye var. Küresel konularda ağırlığını koyan, AB üyeliği yolunda kararlılıkla adımlarını atan, bölgesine örnek teşkil eden bir Türkiye var. Bu Türkiye bu yüce Meclis'in eseridir, bu milletin eseridir. Milli iradeye ve demokrasiye karşı her türlü girişim Türkiye'nin büyümesine engelleyici bir girişim olarak algılayacaktır. Bu tür olumsuz girişimler karşısında da kararlı bir tutum sergileyecektir. Türk milletinin karakteri bağımsızlıktır. Türk milleti bağımsızdır. Türk milleti her türlü haksızlığa, hukuk dışı teşebbüs ve karanlık girişime karşı dimdik durmaktadır.


Çocuklarımıza aydınlık bir gelecek emanet etmek gibi bir sorumluluğumuz var. Bugün aydınlık Türkiye için cesaret sergilemeyenler daha iyi bir Türkiye emanet edemezler. Bugün karanlıkları aydınlığa çevirmeye çalışmayanlar yarın çocuklarımızın yüzüne bakmaya utanırlar. Çocuklarımıza daha aydınlık bir Türkiye bırakacağız sözümüzü yeniden tekrar ediyoruz."


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin konuşması:


TBMM'nin hangi amaçlarla kimlerin mücadelesi ile kurulduğunu dikkate almamız kaçınılmazdır...


23 vatanın bağımsızlığını ortaya koymak için muhteşem ordumuzun Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde canını ortaya koydukları tarihtir...


TBMM'nin açılması aziz milletimizin varlığına ve bekasına göz diken dayatmaların karşısında nasıl bir mücadele verildiğinin göstergesidir...


Türkiye Cumhuriyeti'ni hala yıkmak isteyenler beyhuda bir gayret içindedir..


Aslı astarı olmayan iftiraların yüzleşme adı altında gündemde tutulması gayreti vardır...
 


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler