YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Deniz Baykal'dan 'Ergenekon' eleştirisi
Deniz Baykal'dan 'Ergenekon' eleştirisi
09 Ağustos 2013 18:28
Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Ergenekon davası kararı ile ilgili, "Hukuk, adalet arayışının bir parçasıdır. Her mahkemenin aldığı karar, hukukun gereği değildir. Önemli olan hukukun değil, adaletin gereğinin yerine getirilme

Baykal, partisinin Kumluca ilçesinde düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı. Baykal, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de acı bir bayram yaşandığını iddia ederek, bu konuda herkesin kendisini sorgulaması gerektiğini söyledi.

Demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi sözlerin güzel olduğunu ancak bunların yaşama ne kadar yansıdığının sorgulanması gerektiğini ifade eden Baykal, insan hakları, hukukun üstünlüğü unsurların yaşama yön verip vermediğinin irdelenmesi gerektiğini bildirdi.

Türkiye'de de kitlesel haksızlıkların yapıldığını ileri süren Baykal, şunları kaydetti:

"Kitlesel haksızlıklar, kitlesel zulümler, sistematik, bilinçli, programlı haksızlıklar, zulümler, giderek yaygınlaşmaya, doğallaşmaya başladı. Birileri çıkıp diyor ki (Mahkemeler, hukuk bir hesaplaşma içindedir). Değerli arkadaşlar hukuk ayrı, hesaplaşma, kavga, mücadele, intikam, ben sana gösteririm ayrıdır. Yani, hukukta böyle bir şey yok. Hakim kimsenin hasmı değildir, hakim kimsenin düşmanı değildir. Hakim kimseye peşin fikirli (Elime geçtin şimdi, gel bakalım) diyemez, dediği zaman hukuk yoktur. Hukuk başka bir iş. Hakimin vicdanı temiz olacak, kime karşı Herkese karşı, önüne sanık diye gelecek adama karşı."

Bir gazetecinin "Ergenekon davası kararı ile ilgili ne düşünüyorsunuz " sorusu üzerine Baykal, bazı insanlara karşı haksızlıklar, hukuksuzluklar yapıldığını savundu. Karara söylenecek çok sözün olduğunu belirten Baykal, "Hukuk, adalet arayışının bir parçadır. Her mahkemenin aldığı karar, hukukun gereği değildir. Önemli olan hukukun değil, adaletin gereğinin yerine getirilmesidir" diye konuştu.

Baykal'dan partisine eleştiri

Bir partilinin de yerel seçimde CHP'nin nasıl aday belirleyeceğini sorması üzerine Baykal, parti içinde yapılan konuşmalardan, parti içinde ön seçimin yapılmayacağını anladığını söyledi. Bu durumu eleştiren Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Efendim işte eğilim yoklaması yapacağız, kamuoyu yoklaması yapacağız, örgüte danışacağız Bu lafların hepsi ön seçim olmayacak demektir. Şimdi biz ne yapacağız parti olarak, vallahi ne yapacağımızı bilmiyorum da ne yapmayacağımızı iyi biliyorum. Yargıç gözetiminde ön seçim yapmayacağız. Alınan karar o. Ne yapacağız, eğilim yoklaması, yani bunların ne olacağı, nasıl olacağı belli değil. Anketlerden ya da eğilim yoklamalarından farklı sonuçlar çıkarsa ne yapacaksınız Ciddi olalım, ne uygulayacaksanız onu söyleyin. O da olur, bu da olur, nabız da tutarız, ankette yaptırırız olmaz. Kime yaptırıyorsunuz anketi, bilmiyor muyuz Bu anketlerin ne olduğunu, nasıl yapıldığını... Bu bir aldatmaca, bu bir kaypak zemin."

Baykal ve beraberindekiler, daha sonra Finike ilçesinde parti teşkilatının düzenlediği bayramlaşma törenine katılmak üzere ilçeden ayrıldı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler