YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Deniz Baykal'dan Anayasa Mahkemesi'ne mesaj
"Kanunla yapılan yanlışı AYM belirler ve belirleyecek"
Deniz Baykal'dan Anayasa Mahkemesi'ne mesaj
27 Mayıs 2009 / 08:22 Güncelleme: 27 Mayıs 2009 / 00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, halen TBMM'de görüşülmekte olan Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesini öngören kanun tasarısı konusunda Anayasa Mahkemesi'ne ilginç bir mesaj verdi.


Konuya ilişkin kararnamenin Danıştay tarafından iptal edildiğini belirten Baykal, "Kararname ile yapılan yanlışı, Danıştay belirledi.


Kanunla yapılan yanlışı, Anayasa Mahkemesi belirler, belirleyecek. Çok açık, net." dedi. Baykal, mayın temizleme işinin Türkiye'nin kendi sorumluluğunda olması gerektiğini belirterek, bir başka ülkeye, 'gel, sen bunu yapıver, buna karşılık da sen kullan' demenin, Türkiye'ye yakışmayacağını söyledi. "Bu konu, en temel konumuzdur." diyen Baykal, mayınlı arazinin temizlenmesi ile temizlenen arazinin nasıl kullanılacağının ayrı işler olduğunu vurguladı. Baykal, şu görüşü dile getirdi: "Bu ikisini aynı sepete koymak, tek bir kararname içinde bunu düzenlemek, yapana 'Sen, bunu kullan' demek söz konusu olamaz. Nitekim bu doğrultuda, CHP milletvekillerinin girişimi sonucunda Danıştay, konuya el koydu. Yürütmeyi durdurma kararı verdi ve bu yılın mart ayında kararnameyi iptal etti. Şimdi hükümet, bu defa bir kanun tasarısıyla Parlamento'nun önüne geldi. Yani bir anlamda, hukukun arkasından dolanmayı amaçlayan, hukuka by-pass yapmayı, hukuku etkisiz kılmayı öngören bir düzenlemedir."  Zaman

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler