YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Deniz Baykal'dan 2B tepkisi
Deniz Baykal'dan 2B tepkisi
23 Mart 2013 19:31
CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, AK Parti'nin getirdiği 2B'ye tepki gösterdi.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, ''Hala toplumsal vicdan, AK Parti'nin getirdiği 2B ile ilgili yasal süreyi içine sindirmedi. Kabul etmedi. Bu konuyla ilgili toplumsal tepki giderek yaygınlaşıyor'' dedi.

Baykal ile CHP Antalya milletvekilleri Yıldıray Sapan, Arif Bulut ve Osman Kaptan, Alanya CHP İlçe Teşkilatı'nı ziyaret ederek partililerle bir araya geldi.

Burada basın mensuplarına açıklama yapan Baykal, 2B konusunun özellikle Antalya'daki çiftçilerin ve orman köylerinde yaşayanların en temel konusu olarak göründüğünü söyledi.

2B konusunun TBMM'de görüşüldüğünü, konuyla ilgili kanunlar çıktığını ve buna tepkilerin ortaya konduğunu dile getiren Baykal, ''Hala toplumsal vicdan, AK Parti'nin getirdiği 2B ile ilgili yasal süreyi içine sindirmedi. Kabul etmedi. Bu konuyla ilgili toplumsal tepki giderek yaygınlaşıyor. Bu konunun çözüldüğünü biz kabul etmiyoruz. Atılması gereken adımlar var. Kabul edilebilir bir çözüme ihtiyaç var'' diye konuştu.

Baykal, vatandaşın AK Parti'nin sözlerini ve vaatlerini önemsediğini ifade ederek, tarım kesiminin çok büyük sıkıntı içerisinde olduğunu kaydetti.

Köylülerin rant, vurgun peşinde olmadığını anlatan Baykal, ''Bu köylüler karnını doyurmaya çalışıyor. Çoluğuna, çocuğuna bakmaya çalışıyor. Bu toprağı rayiç bedelle satmak yanlıştır. Biz ise tarımsal alanda kullanılan, nitelikli 2B arazileri olarak da rayiç bedelden değil vergi beyanı üzerinden işlem yapacağız ama bazı yerlerde de 2B müthiş bir rant. Emeği, yaşanmışlığı ve oranın çilesini çekmişliği yok. Rant getiren yerleri çevirmiş. Buralarda rayiç bedelden uygulama yapacağız. Rayiç bedelin belirlenmesi için gerekli uygulamalar gerçekleşmedi. Bugün bu yüzde 50 de ödenebilirlikten uzaktır'' diye konuştu.

Rayiç bedele itiraz için gidecek mahkemelerin de bulunmadığını savunan Baykal, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu ancak rayiç bedel hakkında mahkemeye başvurma ve itiraz etmenin söz konusu olmadığını söyledi.

Milletvekilleri, daha sonra Konaklı beldesine bağlı Toslak köyü ve Oba'nın Değirmendere köylerine giderek buradaki köylülerin sorunlarını dinledi.

 

AA

rayiçler ayarlı
 // Şenel güdük
rayiçleri 500 iken 1000 sonrada %50 falan filan şeklinde katakulle yaptılar kimse alamaz mümkün değil lütfen bu konu çok önemli haberlerle desteklenmeli vatandaş okumuyor ne olacağınıda bilmiyor.ançak yaşanırsa bilirler...
28 Mart 2013 Perşembe 16:04
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler